بازسازی خانه مسکونی
25
ژانویه

بازسازی خانه

طراحی و بازسازی خانه

هر آنچه قبل از بازسازی خانه خود باید بدانید

ما در دفتر معماری ایماژ بازسازی خانه را راه حلی برای به روز رسانی یک خانه در جهت پاسخگویی به نیاز های امروزی میدانیم. خانه را فضای شکل گیری خاطرات میدانیم و بازسازی خانه را تلاشی برای حفظ خاطرات برای ایجاد خاطراتی جدید در کنار دوستان و خانواده.

خانه در زندگی انسان و شکل گیری شخصیت هر فرد نقش بسیار مهمی دارد. یک طراحی خوب در خانه میتواند با پاسخ گویی به نیاز های مختلف ما، زندگی را برای ما شیرین و لذت بخش کند . اما هر خانه ای با گذر زمان ضمن فرسوده شدن قابلیت پاسخ به نیاز های جدید را از دست میدهد که این موضوع باعث کاهش کیفیت یک خانه میشود. از این رو بازسازی خانه در این مواقع انتخاب مناسبی است برای به روز رسانی خانه ای که فضای شکل گیری خاطرات تلخ و شیرین ما است امن ترین فضا برای بودن در کنار خانواده هایمان میباشد.

آنچه در این مطلب میخوانید...
 1. اصول بازسازی کامل خانه
 2. خانه ما چرا نیاز به بازسازی دارد؟
 3. مراحل بازسازی کامل خانه کدامند؟
 4. فضا های اصلی در بازسازی و طراحی خانه
 5. تاثیر متراژ در بازسازی 
 6. اصول بازسازی تخصصی خانه قدیمی
 7. بازسازی چقدر زمان نیاز دارد؟
 8. هزینه بازسازی  چقدر است؟

اصول بازسازی خانه

بازسازی خانه در واقع در راستای پاسخ به نیاز های جدید شما از یک خانه انجام میشود

برای بازسازی خانه و بازسازی مسکونی قبل از هر چیز باید به هدف این بازسازی نگاهی عمیق بیاندازیم. بسیاری از مواقع بازسازی خانه به دلیل خرابی در خانه و به خصوص تاسیسات ساختمان اتفاق می افتد . بسیاری از مواقع هم بازسازی مسکونی به دلیل فرسودگی فضا های داخلی مانند دیوار ها و یا عدم پاسخگویی مناسب به نیاز های امروزی انجام میشود.

ما در دفتر معماری ایماژ قبل از هر چیز تلاش میکنیم با نیاز های مختلف ساکنین خانه آشنا بشویم . همچنین یکی دیگر از مسائلی که باید به آن توجه کرد هدف های افراد در سال های آتی است. چرا که در بازسازی مسکونی هر چقدر بیشتر بتوان به نیاز های افراد پاسخ مناسب داد و پیش بینی های دقیق تری از تغییرات در آینده داشته باشیم ، میتوانیم یک بازسازی موفق تر داشته باشیم.

خانه ما چرا نیاز به بازسازی دارد؟

طراحی و بازسازی مسکونی به چند دلیل میتواند اتفاق افتد . یکی از دلایل اصلی که کارفرما در زمان مراجعه به ما در دفتر معماری ایماژ برای بازسازی منزل خود دارد فرسودگی خانه میباشد. این فرسودگی هم میتواند در ظاهر خانه وجود داشته باشد و هم میتواند در تاسیسات و لوله کشی های خانه باشد. در بازسازی خانه های قدیمی و به ظاهر فرسوده معمولا هم نیاز به تعویض و به روز رسانی تاسیسات میباشد و هم به تغییرات در پلان خانه و به روز رسانی پوسته نهایی .

و اما یکی دیگر از دلایلی که کارفرما برای بازسازی منزل خود به ما مراجعه میکند بحث عدم پاسخگویی ساختمان به نیاز های آن فرد میباشد. به عنوان مثال با گسترش خانواده افراد میخواهند در بازسازی منزل خود یک اتاق اضافه کنند و یا فضای آشپزخانه م نهار خوری را گسترش دهند. در این حالت از بازسازی معمولا ما ضمن طراحی کلی فضا ها ، رنگ بندی و پوسته نهایی خانه پلان خانه را باز طراحی کرده تا با نیاز های جدید کارفرما تطابق یابد.

بازسازی و بازگشت فضا های از یاد رفته

امروزه متاسفانه بسیاری بازسازی خانه را تنها به  مسائل ظاهری خانه مرتبط میکنند. ما در دفتر معماری ایماژ بازسازی خانه را فرا تر از یک به روز رسانی ساده و ظاهری میبینیم . در بازسازی مسکونی ما به دنبال یافتن فضا هایی هستیم که در زندگی ما ضروری هستند اما در ساختمان سازی امروزی از یاد رفته اند. در واقع ما در بازسازی مسکونی در تلاش هستیم تا هر فضا را با توجه به کاربری که دارد به صورت کامل طراحی کنیم و جزییات مورد نیاز هر کاربری را در نظر بگیریم.

مسائلی مانند قرار گیری میز مطالعه و میز آرایش در اتاق خواب ها ، تفکیک فضای تر و خشک در سرویس ها ، برقراری مثلث کار در آشپزخانه ها، ایجاد آشپزخانه کثیف در خانه ، فضای رختشوی خانه و غیره و غیره از جمله مسائلی هستند که در یک بازسازی باید به آن ها توجه کرد و در بازسازی معماری پیاده سازی کرد. بسیاری از مواقع نادیده گرفتن این جزییات میتواند لذت استفاده از فضا را به علت کاهش عملکرد آن فضا از کاربر بگیرد .

مراحل بازسازی خانه

آشنایی با نیاز های ساکنین: همانطور که گفته شد یکی از مهمترین مسائل در بازسازی خانه مسکونی آشنایی با نیاز های افراد و ساکنین میباشد. دلایل زیادی برای بازسازی منزل وجود دارد که باید این دلایل را کالبد شکافی کرد تا در مراحل بعدی بتوان پاسخ مناسبی را به کمک طراحی برایشان به دست آوریم.

طراحی داخلی: پس از آشنایی با نیاز های ساکنین خانه و دلیل اصلی طراحی و بازسازی خانه زمان آن میرسد که طراح شما وارد عمل شود. پاسخ به نیاز های ساکنین توسط طراحی از مهمترین بخش های بازسازی خانه است که باید زمان مناسبی را برای آن اختصاص داد.

برآورد هزینه: پس از تکمیل طراحی و نهایی شدن طرح بازسازی خانه ، زمان آن میرسد که هزینه های مورد نیاز برای انجام بازسازی منزل محاسبه شود . برآورد هزینه های بازسازی با توجه به مدت زمان و شرایط بازسازی خانه عموما با یک تلورانس منطقی محاسبه و اعلام میشود. چرا که این موضوع قبل از شروع کار کارفرما را از هزینه های پیش رو و میزان ریسک هزینه ها آگاه میکند و یک آزادی ذهنی جهت تصمیم گیری های آتی به کارفرما میدهد.

تخریب: شروع یک تولد نو با تخریب آنچه دیگر پاسخگوی نیاز های ما نیست شروع میشود. تخریب بخش مهمی از بازسازی واحد مسکونی میباشد. چرا که تخریب ضمن حساسیتی که در ایمنی ساختمان دارد آلودگی های محیطی و صوتی زیادی نیز با خود به همراه دارد. از این رو باید به سرعت و با دقت بالا انجام گیرد. نقشه های تخریب باید پیش از انجام هر کاری آماده و به دست کارگاه برسد.

تاسیسات: در هر بازسازی احتمال تعویض و تغییر لوله ها و شیر آلات و همچنین سیستم های گرمایشی و سرمایشی وجود دارد که باید در این مرحله به سر انجام برسند. با تخریب و کنده شدن کف و دیوار ها بهترین زمان برای تعویض لوله های زنگ زده در بازسازی ساختمان رسیده است. تاسیسات دیگری که در این مرحله با توجه به طراحی جدید ساختمان تغییر میکند تاسیسات الکتریکی میباشد. تغییرات در سیم کشی و کم و زیاد شدن کلید پریز ها با توجه به نور پردازی جدید نیز در این مرحله باید انجام شود.

سفت کاری: با رسیدن به مرحله سفت کاری در بازسازی خانه مسکونی شما میتوانید استخوان بندی طرح جدید خانه حود را مشاهده کنید. چرا که در این مرحله دیوار چینی های جدید کشیده میشوند ، رابیتس بندی و سقف کاذب با توجه به طرح انجام میشود، سرویس ها عایق بندی و تراز میشوند و همه چیز آماده میشود که وارد جزییات نهایی کار بشویم.

نازک کاری: نازک کاری در تمام بازسازی ها بیشترین زمان را به خود اختصاص میدهد چرا که این مرحله پرداخت نهایی خانه میباشد و جزییات زیادی را با خود به همراه دارد. بی دقتی و عجله در این مرحله میتواند شما را از طرح اصلی و آنچه منتظرش هستید دور کند. گچ کاری ، کاشی کاری ، نصب سرویس ها ، نصب کابینا ها و کمد ها ، سرامیک کف ، نقاشی و همه و همه در این مرحله از کار کامل میشوند.

اهمیت طراحی داخلی در بازسازی خانه

یکی از دلایل همیشگی ما برای بازسازی خانه به جز موضوعات عملکردی ، نیاز ما به داشتن خانه ای نو با طراحی به روز و کارامد میباشد. طراحی داخلی خانه باید از ترکیب خواسته های عملکردی کارفرما و سلیقه شخصی وی انجام شود. توجه به موضوعاتی مانند رنگ ها ، مصالح ، چیدمان فضا و نورپردازی از جمله موضوعات مهم در طراحی داخلی بازسازی یک خانه میباشد که باید به آن ها توجه کرد چرا که این موضوع میتواند تاثیر بازسازی خانه را بیش از پیش برای ساکنین پررنگ کند.

ما در دفتر معماری ایماژ با توجه به نیاز های کارفرما طراحی داخلی خانه را قبل از شروع بازسازی خانه در چند نمونه مختلف به صورت تصاویر سه بعدی آماده میکنیم تا بتوانیم نزدیکترین گزینه مناسب با توجه به سلایق و خواسته های کارفرما به دست بیاوریم. همچنین گزینه های ارائه شده ضمن تفاوت در طراحی داخلی در موارد دیگر مانند چیدمان و هزینه نیز با یکدیگر متفاوت هستند و شامل گزینه های کم هزینه و گزینه هایی با هزینه بیشتر میشود. این موضوع باعث افزایش قدرت انتخاب کارفرما جهت شروع بازسازی خانه میباشد.

فضا های اصلی در بازسازی خانه

 • بازسازی آشپزحانه: بازسازی آشپزخانه را میتوان یکی از فضا های اصلی در بازسازی منزل دانست. بازسازی آشپزخانه نسبت به دیگر فضا های خانه به خاطر مصرف بالای چوب و تجهیزات پخت و پز و شست و شو هزینه بیشتری را به خود اختصاص میدهد. همچنین به علت استفاده روزمره از این فضا و حضور آشپزخانه در مرکز خانه نیازمند اهمیت بیشتری میباشد و طراح باید حساسیت بالایی را در طراحی این فضا به خرج بدهد. در طراحی آشپزخانه موضوعات مختلفی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال در چیدمان سه عنصر اصلی آشپزخانه یعنی یخچال ، گاز و سینک ظرف شویی نیاز هست که به موضوع مثلث کار آشپزخانه دقت شود . مثلث کار آشپزخانه باعث افزایش کارایی این فضا میشود و به کاربر اجازه میدهد تا حس بهتری در زمان حضور در این فضا داشته باشد.
 • بازسازی سالن: بازسازی سالن شامل فضا های مختلفی مانند فضای پذیرایی فضای تلویزیون و فضای نهار خوری میشود. عمده مساحت هر خانه را این فضا ها تشکیل میدهند و هیمن امر باعث افزایش اهمیت طراحی در بازسازی سالن و فضا های مانند آن میشود. در بازسازی فضای سالن باید سعی شود تا چیدمان برای حالات مختلف پیش بینی شود و نور پردازی کاملا هدفمند و فکر شده انجام شود. در واقع در بازسازی سالن باید بیشترین زمان را گذاشت چرا که امضای نهایی کار در این بخش دیده میشود.
 • بازسازی اتاق ها: اتاق های هر خانه بمانند اثر انگشت هر فرد فضایی منحصر به فرد است. اتاق والدین ، اتاق فرزند کوچک ، اتاق فرزند بزرگ و غیره هر کدام باید با توجه به نیاز مصرف کننده آن اتاق طراحی شود. در بازسازی اتاق باید فضا هایی مانند فضای میز کار، فضای کمد ، فضای میز آرایش و فضای تخت خواب همه و همه به عنوان یک استاندارد ثابت دیده شود.
 • بازسازی سرویس ها: مساله ای که در بازسازی سرویس و حمام وجود دارد تفکیک فضا های تر و خشک و فضای تمیز و کثیف میباشد. امروزه متاسفانه در بازسازی سرویس های بهداشتی و بازسازی حمام ها کمتر به این موضوعات توجه میشود که در گذر زمان استفاده از این فضا ها را برای ساکنین نا خوشایند میکند.
 • بازسازی تراس و پاسیو: پاسیو ها در طبقه همکف و تراس ها در طبقات بالایی از جمله فضا هایی هستند که متاسفانه در بازسازی منزل معمولا مورد کم لطفی قرار میگیرند. ما در دفتر معماری ایماژ معتقد هستیم که فضا هایی مانند بالکن ، تراس و پاسیو میتواند توسط یک طراحی خوب پس از بازسازی منزل به یک فضای با کیفیت و سازگار با نیاز های ساکنین تبدیل شود

بازسازی خانه با متراژ های مختلف

هر متراژی از خانه نیاز به جزییات و فضا های خاص خود را دارد که باید در طراحی به آن ها توجه شود

 • بازسازی خانه های ۶۰ تا ۸۰ متر: در بازسازی خانه های 60 تا 80 متری جزییات از اهمیت بالایی برخوردار میشوند. بازسازی خانه های 60 تا 80 متری به علت فضا های نسبتا کوچکی که دارند باید به دقت طراحی شوند تا از اتلاف فضا جلوگیری شود. در بازسازی خانه های 60 تا 80 متری فضا ها بهتر است به صورت باز و نسبتا پیوسته به یکدیگر طراحی شوند تا از کوچک به نظر آمدن فضا ها جلوگیری شود. خانه های 60 تا 80 متر بهتر است یک خوابه باشند اما در واحد های 80 متری میتوان دو اتاق خواب هم داشت.
 • بازسازی خانه های ۸۰ تا ۱0۰ متر : بازسازی خانه های 80 تا 120 متر عموما برای زندگی خانواده های 3 نفره انجام میشود. در بازسازی خانه های 80 تا 120 متر تفکیک فضای مهمان و فضای خصوصی پر اهمیت میشود. با زیاد شدن تعداد افراد مقیم در خانه طراح و معمار باید بتواند فضای خصوصی برای هر فرد تامین کند و خواسته های افراد مختلف را در بازسازی برآورده کند. بازسازی خانه تا متراژ 120 متر به علت کم بودن متراژ فضا ممکن است هزینه بالاتری در هر متر نسبت به خانه های بزرگ تر داشته باشد.
 • بازسازی خانه های 120 تا ۱۵۰ متر : زمانی که ابعاد خانه افزایش پیدا میکند طراح و معمار باید بتواند به نیاز های بیشتری در بازسازی منزل پاسخ بدهد. در بازسازی خانه های 120 تا 150 متر معمولا خانه دارای دو الی سه اتاق خواب میباشد که یک اتاق دارای سرویس و حمام مستر میباشد.
 • بازسازی خانه های ۱۵۰ متر به بالا : در بازسازی خانه های 150 متر به بالا باید ضمن فراهم آوری کیفیت های استاندارد فضا به کیفیت های خاص و نیاز های خاص هر فرد نیز توجه کرد . در بازسازی خانه های 150 متر به بالا فضا ها قابلیت جا به جایی بیشتری را دارند و دست طراح و معمار برای رسیدن به یک طرح مطلوب و با کیفیت بسیار باز تر است.

بازسازی خانه قدیمی

خانه های قدیمی برای همه ما یاد آور خاطرات شیرین کودکی میباشند و میتوان گفت یافتن کیفیت های خاص این خانه های قدیمی در ساختمان های امروزی کاری دشوار است. خانه های قدیمی جهت ادامه حیات خود حتما نیاز به بازسازی دارند تا بتوانند به نیاز های امروزه کاربر خود پاسخ مناسب دهند. هزینه و مشکلات بازسازی خانه قدیمی معمولا کمتر از تغییر خانه و یا ساخت یک خانه جدید میباشد ، همین امر بازسازی خانه قدیمی را یک راه پرکاربرد برای داشتن خانه ای نو کرده است. زمانی که از بازسازی یک خانه قدیمی صحبت میکنیم منظور ما خانه ای است که حدودا بیش از 30 یا 40 سال عمر داشته باشد . این خانه ها معمولا خانه های با ارزشی از لحاظ کیفیت فضایی میباشند و در بسیاری از مواقع بازسازی خانه های قدیمی در راستای تغییر کاربری آن ها به فضا هایی مانند هتل ، رستوران و … انجام میشود.

بازسازی خانه های قدیمی با توجه به سن و سیستم ساخت متفاوت در گذشته چالش های خاص خود را دارد. این چالش ها شامل موضوعات مختلفی از جمله چالش های سازه ای ، چالش های معماری و چالش های تاسیساتی میباشد که باید در زمان بازسازی خانه قدیمی به آن توجه کرد.

بازسازی خانه چقدر زمان میبرد؟

سوالی که برای بسیاری از افرادی که تصمیم به بازسازی منزل خود گرفته اند بسیار مهم است این است که بازسازی چقدر زمان میبرد؟

طبیعی است که این موضوع برای افراد از درجه اهمیت بالایی برخوردار باشد چرا که بسیاری از افراد میخواهند خانه خودشان را بازسازی کنند و انتظار دارند که هر چه سریع تر این بازسازی منزل به سر انجام برسد تا بتوانند دوباره به خانه خود بازگردند و اما بیاری از افراد هم هستند که به بازسازی خانه به عنوان یک سرمایه گذاری نگاه میکنند و میخواهند بدانند سرمایه آن ها چه زمانی قابلیت بازگشت را دارد.

هر خانه با توجه به ابعاد و موقعیت جغرافیایی و همچنین پیچیدگی طراحی زمان متفاوتی دارد اما حدودا بین ۱ ماه تا ۳ ماه برای ساختمان های ۸۰ تا ۲۰۰ متری زمان نیاز است که یک بازسازی کامل در آن انجام داد. طبیعی است که بالا بردن سرعت بازسازی نیازمند نیرو های بیشتر در کارگاه و خارج از کارگاه میباشد و به همین خاطر هزینه بیشتری را در بر میگیرد.

ما زمان دقیق پروژه را به شما اعلام میکنیم!

ما در دفتر معماری ایماژ برای راحتی خیال کارفرما های خودمان قبل از شروع، یک برنامه زمانی دقیق را با توجه به پیچیدگی اجرا و موقعیت پروژه به کارفرما ارائه کرده که در آن ضمن اشاره به کار های انجام شده در هر مرحله و نشان دادن پیشرفت بازسازی ، آن ها را از زمان کلی پروژه نیز با خبر میکنیم.

اطلاع از مدت زمان بازسازی خانه ضمن مدیریت هزینه ها باعث دقیق تر شدن هر چه بیشتر برنامه پیمانکار و همچنین برنامه ریزی کارفرما میشود. با توجه به تجربه بالای تیم اجرایی دفتر معماری ایماژ در زمینه بازسازی چالش های گوناگونی که در پروژه های بازسازی با متراژ های مختلف وجود دارد را از قبل پیش بینی کرده  و موارد را در برنامه ریزی زمانی برای هر چه دقیق تر و سریع تر شدن کار جایگذاری میکنیم.

هزینه بازسازی خانه چقدر است؟

نیاز های خود از بازسازی یک خانه را به ما بگویید تا شما را در برآورد هزینه راهنمایی کنیم

بازسازی خانه چقدر هزینه بر میدارد؟ این سوال سوالی است که بیش از هر چیز ذهن افرادی که تصمیم به بازسازی خانه خود گرفته اند را درگیر کرده است. ما برای این دغدغه شما به پاسخی جامع و کامل رسیده ایم. بازسازی خانه را با هر هزینه ای میتوان انجام داد و این موضوع کاملا به نیاز های شما و طراحی جدید خانه شما دارد. پس بهتر است به دنبال یافتن هزینه بازسازی نباشید و به جای آن بودجه مورد نظر خود و نیاز های خود را تعیین کنید و به معمار و طراح خود بگویید که با توجه به بودجه و نیاز های شما طرح بازسازی شما را جلو ببرد.

هر خانه ای با توجه به نیاز های کاربر و همچنین سال ساخت لایه های مختلفی از بازسازی خانه را نیاز دارد از این رو با توجه به گستردگی بخش های مختلف بازسازی خانه کار دشواری است که هزینه آن را به طور کلی اعلام کرد. از این رو ما در دفتر معماری ایماژ جهت سهولت در رسیدن شما به یک پاسخ مناسب در رابطه با هزینه بازسازی و هزینه نو سازی خانه آن را به چند بهش تقسیم کرده که در اماده به آن اشاره میکنیم.

هزینه بازسازی کامل و تغییر فضا در خانه: بازسازی کامل خانه که شامل تغییر و جا به جایی فضا ها و دیوار های خانه و همچنین نو سازی تمام تاسیسات برقی و مکانیکی مانند سیم کشی ها و لوله کشی ها میباشد از جمله کامل ترین و البته پر هزینه ترین انواع بازسازی میباشد. هزینه بازسازی کامل یک خانه را به صورت میانگین میتوان حداقل بین 3 تا 5 میلیون تومان به ازای هر متر مربع در نظر گرفت. این نوع از بازسازی خانه را در واقع میتوان یک خانه جدید با طراحی پاسخگو به نیاز های روز کاربر دانست.

هزینه بازسازی خانه قدیمی: در بازسازی خانه قدیمی معمولا با توجه به سن بالای بنا همانند بازسازی کامل نیاز است که زمان و هزینه بیشتری نسبت به نوسازی خانه در نظر گرفت. هزینه بازسازی خانه قدیمی اگر نیاز به تغییر در تاسیسات مکانیکی و الکتریکی باشد همانند بازسازی کامل خانه بین 3 تا 5 میلیون تومان به ازای هر متر مربع در نظر گرفته میشود . اما اگر بازسازی خانه قدیمی نیازی به تغییر در نقشه خانه و تغییر اساسی در تاسیسات نداشته باشد میتوان هزینه آن را مقداری کاهش داد. البته باید به این موضوع توجه کرد که اگر خانه ای که از آن صحبت میکنیم بیش از 30 سال سن داشته باشد با توجه به موضوعات سازه ای نیاز است که هزینه آن به گونه دیگری محاسبه شود.

هزینه نوسازی خانه: نو سازی خانه شامل تغییر در موارد ظاهری در خانه میباشد. به عنوان مثال رنگ آمیزی دیوار های ، تغییر در کف پوش خانه ، تغییر در آشپزخانه و بخش های چوبی خانه و غیره در بو سازی خانه قرار میگیرند. نو سازی خانه با توجه به اینکه جا به جایی در دیوار ها و تغییر در تاسیسات را شامل نمیشود هم زمان و هم هزینه کمتری برمیدارد. قبل از اعلام هزینه نو سازی خانه باید بگوییم که هزینه نو سازی خانه با توجه به گستردگی در اقداماتی که میتوان انجام داد بسیار متفاوت است اما حداقل بین 2 تا 4 میلیون تومان به ازای هر متر مربع میتواند هزینه بردارد.

معمار و طراح شما میتواند با برنامه ریزی دقیق از به وجود آمدن هزینه های اضافی جلوگیری کند و بودجه مورد نظر شما را هدفمند و در راستای پاسخ به نیاز های شما مصرف کند.