مراحل بازسازی خانه
11
آوریل

مراحل بازسازی خانه

مراحل بازسازی خانه

برای بازسازی یک خانه آشنایی با مراحل بازسازی خانه از اولین اقداماتی هست که باید برای شروع این تصمیم بزرگ انجام داد . بسیاری از ما در خانه هایی زندگی میکنیم که بیش از ده سال از ساخت آن ها میگذرد و میخواهیم آن را نو نوار کنیم . یا خانه ای جدید خریداری کرده ایم که میخواهیم تغییراتی در آن بوجود بیاوریم و آن خانه را مطابق با نیاز های خود کنیم. بازسازی خانه همانند ساخت یک خانه جدید دارای مراحل و فرآیند هایی هست که قبل از هر کاری باید با آن ها آشنا شویم .

در این مقاله سعی کرده ایم تا تجربیات خود در دفتر معماری ایماژ را که در رابطه با طراحی و مراحل بازسازی خانه میباشند را با شما به اشتراک بگذاریم و بیش از پیش شما را با فرآیند بازسازی خانه و مراحل بازسازی خانه آشنا کنیم.

مراحل بازسازی خانه به چند دسته تقسیم میشود؟

ما مراحل بازسازی خانه را به دو دسته عمده یعنی مراحل طراحی و مراحل ساخت تقسیم بندی کرده ایم. این تقسیم بندی در مراحل بازسازی خانه به دلیل تفاوتی که در بخش طراحی با بخش ساخت دارد اتفاق افتاده است. برای انجام یک بازسازی دقیق و موفق باید مراحل بازسازی خانه به صورت پیوسته و منظم انجام شوند و ترتیب انجام هر کدام رعایت شود.

در ادامه به تعریف دقیق هر کدام از تقسیم بندی ها در مراحل بازسازی ویلا اشاره میکنیم و اهمیت هر کدام را جداگانه توضیح میدهیم.

بخش اول : طراحی و آمادگی قبل از اجرا

قبل از آنکه بخواهیم دست به کار شویم و شروع به تخریب دیوار ها بزنیم لازم است که ابتدا برنامه ای دقیق از آنچه قرار است اتفاق بیفتد داشته باشیم. برای آنکه با اطمینان بتوانیم مراحل بازسازی خانه خود را جلو ببریم باید اقداماتی را انجام دهیم که ما این اقدامات را در بخش اول جای داده ایم.

این بخش از مراحل بازسازی خانه بر روی نیاز های ما و آنچه ما از یک بازسازی انتظار داریم تمرکز دارد. و طی کردن این بخش از مراحل بازسازی خانه باعث میشود تا در انتها ما بتوانیم نتیجه دلخواه و پیش بینی شده ای را داشته باشیم و از پیش آمدن اتفاقات نا گوار و هزینه های اضافی در طی انجام مراحل بازسازی خانه جلوگیری کنیم.

بخش اول از مراحل بازسازی خانه را ما به ۵ مرحله تقسیم بندی کرده ایم که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها پرداخته میشود.

۱- بررسی نیاز ها در بازسازی

اولین مرحله از مراحل بازسازی خانه بررسی نیاز های خود از یک بازسازی میبشد. این بدین معنی است که شما باید کامل و دقیق بررسی کنید که به چه دلیل نیاز به این بازسازی دارید و میخواهید چه تغییراتی را در خانه خود شاهد باشید. در این مرحه باید فضا های جدید و مورد نیاز خود را مشخص کنیم ، جا به جایی هایی که میخواهیم انجام شود را پیش بینی کنیم و همچنین فضا هایی که میخواهیم تغییرات عمده داشته باشند را بررسی کنیم تا در ادامه مراحل بازسازی خانه با دقت بیشتری بتوان موارد را بررسی کرد و به پاسخ دقیق تری برای بر آورده کردن نیاز های شما رسید.

از دیگر مواردی که باید در این مرحله بررسی شود اجزای خانه که نیاز به تعمیر و یا تعویض دارند میباشد. در این مرحله باید بخش های فرسوده خانه که نیاز به تغییر و تعویض دارند را به خوبی بشناسیم و بازسازی آن را در برنامه بگذاریم .

۲- بررسی بودجه برای بازسازی خانه

بررسی بودجه یکی از مراحل بازسازی خانه است که از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مرحله شما باید میزان بودجه ای که برای انجام مراحل بازسازی خانه کنار گذاشته اید را مشخص کنید تا بتوان با توجه به بودجه شما به پاسخی مناسب در جهت برآورد کردن نیاز هایتان رسید.

۳- انتخاب مشاور طراح و سازنده

پس از آنکه شما نیاز های خود از بازسازی خانه را شناسایی کردید و بودجه مورد نظر را برای انجام مراحل بازسازی خانه کنار گذاشتید نوبت آن میرسد که یک مشاور مناسب برای طراحی و ساخت خانه خود انتخاب کنید.

مشاور و طراح شما نیاز های شما را میشنود و با توجه به بودجه شما و شرایط پروژه شروع به طراحی میکند. طراح شما بهتر از هر کس دیگری میداند که چگونه نیاز های شما را به وسیله معماری با ایجاد یک فضای با کیفیت بر آورده کند و آن ها را برای شما به واقعییت پیوند بزند.

طراحی را میتوان مهمترین مرحله از مراحل بازسازی خانه نام برد چرا که طراح و مشاور شما میتواند با یک طرح دقیق تمام آنچه که شما از یک بازسازی با کیفیت و کامل انتظار دارید را برای شما به ارمغان بیاورد. همینطور اگر طراح و مشاور شما فردی کم تجربه باشد ممکن است در ادامه مراحل بازسازی خانه شما را خدشه دار کند.

۴- بررسی طراحی و انتخاب مصالح

پس از آنکه طراح شما خانه شما را با توجه به نیاز ها و شرایط موجود طراحی کرد زمان ان میرسد که طرح های ارائه شده را بررسی کنید. ما در دفتر معماری ایماژ معمولا بین دو گزینه طراحی با توجه به بودجه مورد نظر کارفرما آماده میکنیم تا کارفرما گزینه های کافی برای انتخاب داشته باشد و بداند که بهترین انتخاب را میگیرد و خیالش از انتخابش راحت باشد.

گزینه های ارائه شده توسط معمار و مشاور باید با توجه به خواسته های کارفرما طراحی شده باشد و همچنین با بودجه مورد نظر کارفرما نیز مطابقت داشته باشد.

در این مرحله از مراحل بازسازی خانه همچنین باید به موضوع انتخاب مصالح مختلف نیز رسیدگی کرد. چرا که طراحی های انجام شده باید کاملا قابلیت اجرا را با توجه به موجودی بازار و بودجه مورد نظر داشته باشند. از این رو ما در دفتر معماری ایماژ طرح های ارائه شده را با جزییات اجرایی و انتخاب دقیق مصالح به کارفرما ارائه میکنیم.

۵- برنامه ریزی و هزینه ساخت

در آخر بخش اول از مراحل بازسازی خانه نوبت به برنامه ریزی برای شروع بخش دوم میرسد. این بخش از مراحل بازسازی خانه موارد مختلف بررسی میشود و برنامه ای دقیق و معین برای ادامه کار و شروع کار ساختمانی تولید می شود.

هزینه های نهایی با توجه به قیمت های روز برآورد میشوند تا بتوان با خیالی آسوده و با بودجه ای معین شروع به بازستزی خانه کنیم و مراحل بازسازی خانه را ادامه دهیم. همچنین برنامه زمان بندی و ترتیب کار های مورد نیاز نیز در این مرحله از مراحل بازسازی خانه آماده میشود.

بخش دوم : عملیات ساخت و بازسازی

بخش دوم از مراحل بازسازی خانه بر خلاف بخش اول عموما در ساختمان اتفاق میافتد و به گونه ای میتوان گفت عملیات اجرایی بازسازی خانه در این بخش صورت میگیرد.

این بخش به علت حجم بالای کار های اجرایی که دارد زمان بیشتر و هزینه بیشتری نسبت به بخش اول را به خود اختصاص میدهد و نیازمند هماهنگی و برنامه ای دقیق میباشد تا بتوان مراحل بازسازی خانه را به خوبی پشت سر گذاشت.

بخش دوم بازسازی خانه نیز به ۵ مرحله تقسیم شده است که در ادامه به این پنج مرحله از مراحل بازسازی خانه اشاره میکنیم.

۶- تخریب

پس از برنامه ریزی های انجام شده با توجه به طرح جدید بخش هایی که نیاز به تخریب دارند را مشخص کرده و شروع به تخریب دیوار ها و کف و سقف های داخلی خانه میکنیم.

در این مرحله از مراحل بازسازی خانه باید دقت بالایی به خرج داد از پیش آمدن هزینه های اضافی و تخریب های بی مورد جلوگیری شود. همچنین اگر تخریب به صورت اصولی انجام نشود میتواند باعث آسیب به کل ساختمان و همچنین نا رضایتی همسایگان شود. از این رو این مرحله از بازسازی باید به سرعت و با دقت بالا توسط پیمانکاران حرفه ای انجام شود.

۷- تاسیسات

تاسیسات برقی و مکانیکی هر ساختمان از جمله مواردی هستند که در انجام مراحل بازسازی خانه نیاز به تغییر و یا تعویض دارند. تاسیسات مکانیکی در بسیاری از خانه های قدیمی دچار پوسیدگی میشوند و بهترین زمان برای تعویض آن ها زمان بازسازی میباشد. همچنین با تغییر احتمالی فضا های داخلی خانه ممکن است نیاز به لوله کشی های جدید باشد.

در این مرحله از مراحل بازسازی خانه باید به تاسیسات الکتریکی هم توجه شود چرا که نور پرداری های جدید و تغییر فضا ها ممکن است محل کلید پریز ها و چراغ ها را جا به جا کند.

در کا در این مرحله از مراحل بازسازی خانه تاسیسات مکانیکی و الکتریکی باید با توجه به نقشه های ارائه شده توسط دفتر معماری و طراح شما اجرا شود.

۸- دیوار چینی و جا به جایی فضا

در این مرحله باید با توجه به طراحی جدید و نقشه های اجرایی فضا های مورد نیاز را بوجود آورد. جا به جایی فضا ها و دیوار چینی های جدید در این مرحله صورت میگیرد. در واقع در این مرحله از مراحل بازسازی خانه میتوان کالبد کلی خانه را شکل داد و فضا های جدید را تا حدودی مشاهده کرد.

۹- نازک کاری

پس از انجام نصب تاسیسات و دیوار کشی های جدید نوبت به مرحله نازک کاری میرسد. این مرحله از مراحل بازسازی خانه بیشترین زمان را در بین مراحل بازسازی خانه به خود اختصاص میدهد. چرا که باید به ترتیب و با دقت تمام انجام شود.

در این مرحله مواردی مانند سیمان کاری، گچ کاری، نصب سقف کاذب ، نصب ماشی و سرامیک ، نقاشی خانه ، نصب سرویس ها ، ساخت و نصب آشپزخانه و نصب نورپردازی جای میگیرد. و به گونه ای میتوان گفت در انتهای این مرحله شما میتوانید خانه جدید خود را کامل شده ببینید.

۱۰- تحویل خانه

مرحله آخر مرحله تحویل خانه میباشد. این مرحله از شیرین ترین مراحل کار برای طراح و پیمانکران پروژه میباشد که البته به هیچ وجه به سادگی اسمش نیست!

در این مرحله از مراحل بازسازی خانه باید تمام موارد نصب شده چک و بررسی شوند و عیب یابی شوند. به عنوان مثال تجهیزات الکتریکی و مکانیکی و تاسیسات باید تست نهایی شوند . رگلاژ های نهایی باید صورت گیرد تا خانه با اطمینان و بدون هیچگونه ایرادی تحویل داده شود.

حتما قبل از هر کاری مشاوره کنید…

مراحل بازسازی خانه همان مقدار که ساده به نظر میرسند اگر بدون تجربه و غیر تخصصی انجام شوند میتوانند خاطره تلخی را از یک خانه برای ما جای بگذارند. ما در این مطلب سعی کردیم تجربه های خود در دفتر معماری ایماژ را در رابطه با مراحل بازسازی خانه در اختیار شما بگذاریم تا بتوانید با دید باز برای بازسازی منزل خود تصمیم تهایی را بگیرید.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مراحل بازسازی خانه و یا مشواره برای بازسازی منزل خود میتوانید با مشاورن ما در دفتر معماری ایماژ در تماس باشید.