طراحی ویلا در شمال
15
ژوئن

اصول طراحی ویلا در شمال

طراحی ویلا در شمال ایران

در این مقاله میخواهیم به اصول طراحی ویلا در شمال و باید ها و نباید های آن از نگاه دفتر معماری ایماژ بپردازیم. رعایت این اصول ساده میتواند باعث کاهش هزینه ها و همچنین بالا رفتن کیفیت فضایی در ویلا شود.

ساخت و طراحی ویلا در شمال از دیر باز مورد توجه تمام مردم ایران بوده است. به گونه ای که بسیاری از شاهان و فرمان روایان ایران در گذشته نیز عمارت های با شکوهی را در این منطقه و اقلیم برای خود میساختند تا بتوانند از طبیعت و ویژگی های منحصر به فرد این منطقه خوش آب و هوا بهره ببرند.

به عنوان مثال میتوان به  باغ هایی که شاه عباس به عنوان استراحت گاه های خود در استان مازندران ساخته است اشاره کرد . شش باغ از این باغ ها همچنان موجود هستند که عبارتند از : باغ های بابل ، باغ های ساری ، باغ فرح آباد ، باغ اشرف ( بهشهر) ، باغ صفی آباد و باغ عباس آباد.

امروزه نیز با توجه به طبیعت منحصر به فرد این منطقه و آب و هوای معتدلی که در اکثر زمان های سال دارد ، یکی از بهترین انتخاب ها برای دوری از شلوغی شهر و گذراندن تعطیلات میباشد.

وجود جنگل های سر سبز ، شنا در بزرگترین دریاچه جهان یعنی دریای خزر و مسائل دیگر همه و همه دست به دست یکدیگر دادند تا این منطقه به یک منطقه مهم توریستی در ایران تبدیل شود. همین امر سبب بالا رفتن تمایل افراد به ساخت و طراحی ویلا در شمال کشور برای گذراندن تعطیلات شده است. اما اصول طراحی ویلا در شمال به چه صورت است؟ و در طراحی ویلا در شمال باید به چه مواردی توجه شود. آیا ساخت ویلا در شمال کشور با دیگر نقاط ایران تفاوت دارد؟

در این مقاله میخواهیم به اصول طراحی ویلا در شمال و باید ها و نباید های آن از لحاظ معماری بپردازیم.

در طراحی ویلا در شمال کشور به چه نکاتی باید دقت کرد؟

ما در دفتر معماری ایماژ اگر بخواهیم تعریفی کلی از ویلا را بیان کنیم میگوییم: ویلا ساختمانی است با بهترین کیفیت های فضایی. در طراحی ویلا در شمال نیز باید به این تعریف به صورت دقیقی توجه شود.

ویلا های طراحی شده در شمال کشور عموما جهت استفاده در آخر هفته ها و تعطیلات طراحی و ساخته میشوند. به همین خاطر ما در دفتر معماری ایماژ سعی میکنیم کیفیت هایی که نمیتوان در یک آپارتمان عادی تجربه کرد را در بالاترین کیفیت خود در این ویلا ها بوجود آوریم تا ساکنین این ویلا ها بتوانند تجربه ای متفاوت را در تعطیلات خود داشته باشند.

طراحی ویلا در شمال کاری کاملا تخصصی میباشد و بهتر است که فرد طراه با اصول طراحی ویلا در شمال آشنایی کامل داشته باشد. چرا که اگر طراح شما با اقلیم این منطقه آشنا نباشد باعث فرسایش سریع مصالح در ویلا و همچنین کاهش شرایط آسایش برای ساکنین شود. این مساله ضمن اتلاف هزینه و سرمایه شما باعث میشود تا تجربه ای کاملا تلخ از داشتن ویلای رویای خود در شمال را برای شما جای بگذارد.

ما در دفتر معماری ایماژ تحقیقات گسترده ای در رابطه با اصول طراحی ویلا در شمال انجام داده و بررسی های بسیاری در رابطه با مصالح مناسب در شمال و شرایط اقلیمی این منطقه انجام داده ایم که در این مقاله به آن ها اشاره شده.

ویلای ساحلی یا جنگلی؟!

اصول طراحی ویلا در شمال را میتوان به دو دسته تقسیم بندی کرد. اصول طراحی ویلا های ساحلی و اصول طراحی ویلا های جنگلی.

ویلا های ساحلی و ویلا های جنگلی هر کدام کیفیت های خاص و منحصر به فرد خود را دارند که در زمان طراحی ویلا باید به آن ها توجه کرد. یکی از بزرگترین تفاوت ها در بین ویلا های ساحلی و ویلا های جنگی منظره و دید آن ها میباشد. در واقع نمیتوان گفت کدام یک کیفیت بالاتری دارند چرا که این مساله کاملا امری سلیقه ای و فردی میباشد اما میتوان گفت هر دوی این ویلا ها دارای کیفیت های منحصر به فرد و زیبایی های خاص خود هستند که در اصول طراحی ویلا در شمال باید به آن ها دقت کرد و حداکثر استفاده از این کیفیت ها را کرد.

از دیگر تفاوت ها میان ویلا های جنگلی و ویلا های ساحلی که در طراحی ویلا در شمال تاثیر گذار است تفاوت های دمایی و رطوبتی بین این دو موقعییت است. شاید فاصله آن ها از لحاظ مسافتی از یکدیگر زیاد نباشد اما قرار گیری یکی از آن ها در کنار دریا باعث بالا بودن رطوبت و قرار گیری یکی از آن ها در جوار جنگل باعث کاهش دما و کاهش رطوبت نسبی میشود.

شرایط اقلیمی و تاثیر آن در طراحی ویلا در شمال – اصول طراحی ویلا در شمال

یکی از مهمترین اصول طراحی ویلا در شمال توجه به اقلیم است چرا که توجه به آن باعث کاهش هزینه های ساخت و نگهداری میشود ، پس بهتر است کمی بیشتر با آن آشنا شویم . این منطقه در میان رشته کوه های البرز و دریای خزر قرار گرفته است و از لحاظ دسته بندی اقلیمی دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است. متوسط کمینه دما در فصول سرد سال حدود ۶ درجه و بیشینه دما در فصول گرم سال حدود ۳۰ درجه میباشد. از لحاظ اقلیمی این منطقه کوچکترین منطقه اقلیمی در ایران است و شاید هم بتوان گفت یکی از بهترین اقلیم ها برای ساخت ویلا.

اقلیم معتدل و مرطوب یکی از اقلیم هایی است که از لحاظ معماری اهمیت بالایی دارد. چرا که به علت تعادل نسبی که در بیشتر طول سال در این اقلیم وجود دارد رعایت طراحی و معماری اقلیمی به خصوص در طراحی ویلا میتواند بازدهی بیشتری نسبت به دیگر اقلیم ها داشته باشد.

اما چه نکاتی در طراحی ویلا در شمال به ما کمک میکند تا ما بتوانیم ویلایی با کیفیت بیشتر و پاسخگو به مسائل اقلیمی داشته باشیم؟

اول باید به چند نکته اشاره کنیم تا متوجه بشیم توجه به مسائل اقلیمی در شمال چه فوایدی برای ما دارد.

اما چرا میگوییم توجه به اقلیم از مهمترین اصول طراحی ویلا در شمال میباشد؟

توجه به اقلیم در طراحی ویلا در شمال تلاشی است برای کاهش هزینه ها در حفظ شرایط آسایش در ویلا و همچنین ایجاد فضایی مطلوب و با کیفیت با کمک طبیعت. نکات اقلیمی در رابطه با طراحی ویلا در شمال وجود دارد که به تعدادی از آن ها می پردازیم

تاثیر تابش خورشید – اصول طراحی ویلا در شمال

جهت گیری نسبت به خورشید یکی دیگر از اصول طراحی ویلا در شمال میباشد. گرمای خورشید در اقلیم معتدل و مرطوب همانقدر که میتواند در زمستان فضای گرم و مطبوعی را برای ما فراهم کند همان مقدار هم در تابستان زندگی در ویلا را آزار دهنده میکند. در طراحی ویلا در شمال باید به این موضوع توجه کنیم که حتما فضا هایی که بیشتر نیاز به نور خورشید دارند را در سمت جنوب ویلا  قرار داده و فضا هایی که بهتر است در تابستان دور از گرمای خورشید باشند را در شمال ویلا قرار دهیم.

اما چگونه تشخیص دهیم چه فضا هایی باید در شمال ویلا و چه فضا هایی در جنوب ویلا قرار گیرند؟

به عنوان مثال با قرار دادن فضا هایی مانند سالن ها و پذیرایی در معرض تابش نور خورشید باعث بالا بردن شادابی و نشاط در طول روز میشویم . و اما اگر اتاق خواب ها نیز در معرض نور خورشید قرار بگیرند ضمن میکروب زدایی اتاق توسط خورشید باعث ایجاد نشاط در زمان صبح گاه میشود.

اما به طور کل در طراحی ویلا در شمال نمیتوان به این موضوع در رابطه با تمام فضا ها پاسخ قاطع داد. در زمان چیدمان فضا ها در پلان باید به نحوه استفاده از ویلا ، همسایگی ها ، محل قرار گیری ویلا در بستر شهری و کاربری ویلا دقت  کرد.

به عنوان مثال یک منظره خوب در یک ویلا در نزدیکی دریا میتواند همه معادلات را در رابطه با اهمیت نور خورشید در طراحی ویلا در شمال به هم بزند !

اما بهتر هست بدانیم که از جمله فضا هایی که بهتر است از تانش نور خورشید در امان باشند فضای آشپزخانه و سرویس ها هستند چرا که باعث بیش گرمایش در این فضا ها میشود و حتما نور خورشید باید در این فضا ها کنترل شود.

تاثیر جریان باد – اصول طراحی ویلا در شمال

به علت بالا بودن رطوبت در اقلیم معتدل و مرطوب استفاده از جریان باد یکی از مهمترین اصول طراحی ویلا در شمال میباشد. رطوبت بالا در سواحل شمالی معمولا شرایط آسایش را برای ساکنین در ویلا سخت میکند. ایجاد کوران و جریان باد از بهترین و مقرون به صرفه ترین روش ها در تامین شرایط اسایش در این شرایط میباشد.

در مناطق ساحلی در تمام روز های سال به علت اختلاف دمای دریا و خشکی نسیم هوا وجود دارد. این نسیم روز ها از سمت دریا به ساحل و شب ها از ساحل به سمت دریا میباشد. در طراحی ویلا در شمال میتوان به خوبی از این نسیم در راستای کاهش رطوبت استفاده کرد.

در طراحی ویلا در شمال بهتر است که ساختمان کشیدگی شرقی غربی داشته باشد . باریک شدن طراحی ویلا در شمال باعث میشود تا جریان هوا به سادگی از داخل ویلا عبور کند.

راه حل بعدی جهت استفاده از کوران هوا در طراحی ویلا در شمال ، سبک کردن فضا ها میباشد. سبک کردن فضا به این معنی است که از دیوار های ثابت به میزان کمتری در طراحی ویلا استفاده شود و اجازه به جریان درآمدن هوا در فضا را بدهیم.

تاثیر فرم ساختمان در طراحی ویلا در شمال – اصول طراحی ویلا در شمال

فرم ساختمان های ویلایی عموما به علت آزادی که در طراحی دارند میتواند به حالت های مختلفی طراحی شود. اما چگونه میتوان در طراحی ویلا در شمال از این فرم در بهبود کارایی ویلا استفاده کرد.

همانطور که گفته شد بهتر است که ویلایی که در شمال طراحی میشود دارای حجمی سبک باشد تا بتواند به خوبی جریان باد را از خود عبور دهد. همچنین به علت بارش های شدیدی که در این منطقه وجود دارد بهتر است که از سقف های شیبدار در طراحی ویلا در شمال بهره مند بشویم.

مصالح سازگار با اقلیم – اصول طراحی ویلا در شمال

امروزه با پیشرفت علم شاهد بوجود آمدن مصالح جدید زیادی بودیم که میتواند در اقلیم های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در طراحی ویلا در شمال هم نیز میتوان به دسته بزرگی از مصالح اشاره کرد. اما آنچه در این اقلیم باید مورد توجه قرار گیرد اجرای دقیق و نگه داری این مصالح هست. چرا که اقلیم معتدل و مرطوب باعث فرسایش سریع اکثر مصالح میشود.

اگر از دید آسایش حرارتی بخواهیم به موضوع نگاهی کنیم باید به این موضوع اشاره کنیم که استفاده از مصالح سبک و متخلخل به علت ظرفیت گرمایی پایین نسبت مه مصالح سنگین پاسخ مناسبی به ما میدهد.

در ساخت اسکلت ویلا در شمال نیز بهتر است تا جهت جلوگیری از پوسیدگی از سازه بتنی به جای سازه فلزی استفاده شود. اگر در طراحی ویلا در شمال از سازه فلزی استفاده شود باید حتما تمهیدات لازم را در راستای جلوگیری از پوسیدگی آن اجرا کرد.

شرایط اجرایی و تاثیر آن در طراحی ویلا در شمال – اصول طراحی ویلا در شمال

ساخت و اجرای ویلا در شمال با توجه به موقعییت و رطوبت بالای این منطقه نسبت به دیگر نقاط تفاوت هایی دارد. یکی از مواردی که در طراحی ویلا در شمال باید به آن توجه کرد وجود نیروی کار حرفه ای در این منطقه میباشد. جهت کاهش هزینه های ساخت و بالا بردن کیفیت ساخت ویلا در شمال بهتر است در طراحی ویلا در شمال از مصالحی استفاده شود که نیروی متخصص جهت اجرای آن در دسترس باشد.

از دیگر نکاتی که میتوان به آن اشاره کرد دوری از استفاده از گیاه در نزدیکی ساختمان است. چرا که قرار دادن گیاه در نزدیکی ساختمان در شمال باعث فرسایش سریع دیوار ها میشود. در کل تمرکز کامل بر روی اصول طراحی ویلا در شمال میتواند ساخت ویلا در شمال را بسیار ساده تر و کار آمد تر کند.

هزینه ساخت ویلا در شمال به چه صورت است؟

هزینه ساخت در شمال کشور با توجه به طراحی و انتخاب مصالح مورد نظر میتواند متغیر باشد اما به صورت کلی اگر بخواهیم هزینه ساخت ویلا در شمال را محاسبه کنیم میتوانیم حدودا بین 10 تا 15 میلیون تومان برای هر متر مربع را جهت ساخت یک ویلای با کیفیت در نظر گرفت.

ویلا چلک نمونه ای از طراحی یک ویلای سازگار با اقلیم در شمال

ویلا چلک شمال یکی از ویلا های دفتر معماری ایماژ میباشد که در طراحی آن به رعایت اصول طراحی ویلا در شمال توجه شده است.

ویلا چلک ویلایی چهار خوابه با مساحت 412 متر مربع میباشد که موقعییتی ساحلی دارد. در طراحی ویلا چلک سعی شد تا حداکثر استفاده را از نزدیک بودن آن به دریا ببریم. به همین خاطر در طراحی ویلا چلک تراس ها و فضا های استراحت و دور همی در بخش شمالی قرار گرفت تا ضمن داشتن دید مناسب به دریا محلی جهت ایجاد کوران هوا نیز باشد.

در طراحی پلان ویلا چلک شمال سعی شد تا از حداقل دیوار های ثابت در فضا استفاده شود و مسیر برای جریان هوا و استفاده از نسیم صبح و شب دریا وجود داشته باشد.

در طراحی ویلا چلک با توجه به اقلیم این منطقه از سیمان سفید و چوب استفاده شد. رنگ روشن این ویلا باعث کاهش جذب حرارت خورشید توسط ساختمان میشود . همچنین دلیل دیگر انتخاب این مصالح بعد از زیبایی نگهداری ساده و در دسترس بودن آن در این منطقه بود.

مشاوره جهت طراحی ویلا در شمال

امروزه طراحی یک ویلای منحصر به فرد در شمال برای گذراندن تعطیلات میتواند یکی از بهترین گزینه ها باشد. فرار از شلوغی شهر و پناه بردن به دل طبیعت برای همه ما لذت بخش است. ما در دفتر معماری ایماژ معتقدیم هر ویلا با توجه به نیاز های هر فرد و خانواده باید طراحی منحصر به فرد و متفاوت داشته باشد تا بتواند به خوبی به نیاز های ساکنین آن ویلا پاسخ مناسب دهد. مشاورین ما در دفتر معماری ایماژ آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با طراحی و ساخت ویلا در شمال میباشند تا بتوانند اطلاعات کافی برای دست یابی شما به ویلای رویایی خودتان را به شما ارائه کنند.