ساخت و طراحی ویلای کوچک
25
آگوست

ساخت و طراحی ویلای کوچک و مزیت های آن

ساخت و طراحی ویلای کوچک

ساخت و طراحی ویلای کوچک در بسیاری از مواقع میتواند بهترین پاسخ به نیاز ما برای لذت بردن  از تعطیلاتمان در ویلای خصوصی مان  باشد. دلایل مختلفی وجود دارد که ما ساخت و طراحی ویلای کوچک را به داشتن یک ویلای بزرگ مقیاس ترجیح دهیم که در ادامه این مطلب به این موارد اشاره میکنیم و از مزیت های ساخت و طراحی ویلای کوچک صحبت میکنیم.

ویلای کوچک بهتر است یا ویلای بزرگ؟

شاید اگر این سوال از شما پرسیده شود که ساخت و طراحی ویلای کوچک بهتر است یا ویلای بزرگ سریعا بگویید ویلای بزرگ. اما ما میخواهیم کمی دقیقتر به این سوال نگاه کنیم و پاسخ دقیق تری برایش پیدا کنیم.

1- حداکثر تعداد افراد در ویلا چند نفر است؟

زمانی که این سوال از شما میشود باید به چند نکته خیلی مهم توجه کنید. اول اینکه تعداد افرادی که قرار است از این ویلا استفاده کنند چند نفر هستند و بهتره بگوییم بیشترین ظرفیتی که قرار است در این ویلا دور هم جمع شوند چقدر است؟

ممکن است اگر دقیق به این سوال فکر کنید دریابید که تعداد افرادی که در سال قرار است در این ویلا دور هم جمع بشوند تعداد خیلی زیادی نیستند. پس میتوانید برای استفاده بهینه از فضا های ویلا گزینه ساخت و طراحی ویلای کوچک را انتخاب کنید.

2- بودجه مورد نظر برای ساخت ویلا چقدر است؟

مساله مهم دیگر در انتخاب ساخت و طراحی ویلای کوچک بودجه ما برای داشتن یک ویلای رویایی است. از آن جا که مساله ساخت و ساز ویلا مساله ای نسبتا پر هزینه است خیلی از مواقع بودجه ما برای داشتن یک ویلای رویایی برای گذراندن تعطیلات آخر هفته محدود میباشد. از این رو ساخت و طراحی ویلای کوچک گزینه خوبی است برای بر آورده کردن آرزوهایمان. چرا که ساخت و طراحی ویلای کوچک میتواند هزینه های خرید زمین و هزینه های ساخت را به شدت کاهش دهد و با یک طراحی خوب و پاسخگو همان لذت های حضور در یک ویلای بزرگ را به ما بدهد.

3-چه کیفیت هایی از یک ویلا میخواهیم؟

ویلا ها فضا هایی هستند که کیفیت های مختلف دور هم جمع شده اند تا خستگی ما را از زندگی شهری از بین ببرند و آرامش را به ما بازگردانند. این فضا های با کیفیت میتوانند فضا های تفریحی گوناگون مانند استخر ها ، زمین های بازی ، سالن های ورزشی و غیره باشد و یا حتی میتواند در قالب یک فضای سبز زیبا و آرامش بخش خودش را نشان دهد. اما افراد نیاز ها و علاقه های مختلفی دارند از این رو شاید نیاز نباشد که تمام این کیفیت ها و فضا ها در ویلای ما طراحی شود تا ما بتوانیم لحظات خوبی را سپری کنیم. میتوانیم با توجه به علاقه شخصی خود کیفیت های مورد نیاز خود را در ویلا قرار داده و از وجود فضا های اضافی دیگر خود داری کنیم.

اگر به مواردی که گفته شد توجه کنیم شاید جواب دیگری به این سوال که “ساخت و طراحی ویلای کوچک بهتر است یا بزرگ؟” بدهیم و ببینیم که نیاز های ما با ساخت و طراحی یک ویلای کوچک هم بر آورده میشود و نیازی نیست که هزینه های اضافی داشته باشیم..

فضا های مورد نیاز در طراحی ویلای کوچک

ممکن است از خود بپرسید اگر تصمیم به ساخت و طراحی ویلای کوچک گرفته اید چه فضا هایی را میتوانید داخل ویلا داشته باشید؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که اول از همه شما باید فضا های اصلی یک خانه را در ویلای خود در نظر بگیرید و بعد از قرار گیری آن ها به فضا های دیگر مانند فضا های تفریحی و ورزشی فکر کنید. منظور ما از فضا های اصلی خانه فضا های زیر هستند:

 • فضای آشپزخانه
 • فضای حال و پذیرایی
 • اتاق خواب ها
 • سرویس بهداشتی
 • حمام

حال اینکه در ساخت و طراحی ویلای کوچک به چه مقدار از این فضا ها نیاز داریم کاملا بستگی به شرایط خودمان و تعداد افراد خانواده میباشد. به عنوان مثال شما اگر از یک خانواده کوچک باشید احتمالا بتوانید با یک یا دو اتاق خواب به نیاز های خودتان پاسخ مناسب دهید.

بعد از قرار گیری کاربری های اصلی نوبت به فضا های میرسد که قرار است حسابی از داشتن آن ها لذت ببریم یعنی فضا های تفریحی. این فضا ها را اگر بخواهیم دسته بندی کنیم شاید لیست ما پایانی نداشته باشد چرا که هر فرد علاقه های گوناگونی دارد. اما تعدادی از ان ها به صورت زیر مباشند:

 • استخر رو باز
 • استخر سر بسته
 • سونا و جکوزی
 • آلاچیق
 • روف گاردن
 • سالن بیلیارد
 • باشگاه ورزشی
 • سینمای خانگی

زمانی که از ساخت و طراحی ویلای کوچک صحبت میکنیم منظورمان این نیست که شما نمیتوانید از هیچ یک از این فضا ها در ویلای خود استفاده کنید. تنها کافیست که شما علاقه های اصلی خودتان را بشناسید و این فضا ها را به صورت دقیق انتخاب کنبد تا معمار شما بتواند به صورت حرفه ای آن ها را در ویلای کوچک شما جای دهد.

حداقل مساحت برای ساخت و طراحی ویلای کوچک

ما در دفتر معماری ایماژ معتقدیم که هیچ حداقلی برای داشتن یک ویلای با کیفیت وجود ندارد . ساخت و طراحی ویلای کوچک به منظور داشتن یک ویلای بی کیفیت نیست بلکه نشان دهنده این است که باید از ریز به ریز فضا استفاده شود و کوچک ترین بخش های آن با فکر انجام شود. همین امر است که ساخت و طراحی ویلای کوچک را در دفتر معماری ایماژ جزو پروژه های دوست داشتنی و پر کار قرار میدهد.

متخصصین ما در دفتر معماری ایماژ در پروسه ساخت وطراحی ویلای کوچک اول از همه دقیق به نیاز ها و شرایط شما گوش میدهند و سپس با توجه به تجربه ای که در این زمینه دارند از حداقل ابعاد استاندارد طراحی استفاده میکنند تا ضمن پاسخگویی ویلای شما به نیاز هایتان از اطلاف فضا کاملا جلوگیری شود.

پس بهتر است بگوییم نگران حداقل ها نباشید چرا که متخصصین ما میتوانند بهترین مشاوره را در این رابطه به شما دهند و بهینه ترین طراحی را برای داشتن یک ویلای کوچک به شما ارائه دهند

فضا های چند عملکردی در ویلا های کوچک

فضاهای انعطاف پذیر از بهترین انتخاب ها برای ساخت و طراحی ویلای کوچک است. چرا که شما با این نوع از طراحی میتوانید از یم فضا عملکرد های مختلف بگیرید که میتواند در استفاده از مساحت شما صرفه جویی شود. به عنوان مثال شما میتوانید اتاق خوابی داشته باشد که در صورت نیاز و در زمان های مهمانی به فضای حال و پذیرایی اضافه شود و سپس دوباره با دیوار های متحرک خود به فضای اتاق خواب تبدیل شود.

اما آنچه در طراحی این فضا ها بسیار اهمیت دارد شناخت معمار و طراح شما از فضا های انعطاف پذیر است چرا که فضا های انعطاف پذیر در صورتی که به خوبی جایگذاری و طراحی نشوند نمیتوانند نیاز های شما را به خوبی پاسخ دهند. به همین خاطر ما در دفتر معماری ایماژ مطالعات گسترده ای بر روی فضا های انعطاف پذیر انجام داده و در پروژه های مختلفی مانند ویلا خشت باف اجرا کرده ایم. چرا که معتقدیم فضا های انعطاف پذیر باعث بالا رفتن پاسخگویی ویلا به نیاز های شما در کوتاه مدت و بلند مدت میشود.

مزیت های ساخت و طراحی ویلای کوچک

ساخت و طراحی ویلای کوچک میتواند مزیت های زیادی برای شما داشته باشد.

 • هزینه خزید زمین : اولین مزیت آن که مساله بسیار مهمی هست مساله مالی و اقتصادی آن است. چرا که ساخت و طراحی یک ویلای کوچک از لحاظ مختلفی میتواند هزینه های ما را کاهش دهد. اول از همه ساخت و طراحی ویلای کوچک باعث صرفه جویی در هزینه های خرید زمبن میشود که مبلغ بالایی را در خود جای میدهد.
 • هزینه طراحی: یک ویلای کوچک با توجه به متراژ کمتر آن از هزینه های طراحی پایین تری هم برخوردار است که میتوانید با تماس با مشاورین ما در دفتر معماری ایماژ از این هزینه ها مطلع شوید.
 • هزینه ساخت: طبیعتا هر چه ما مساحت کمتری را بسازیم هزینه های ساخت ما نیز میتواند کاهش چشم گیری داشته باشد.
 • هزینه نگهداری: ویلای ما ضمن هزینه های که برای ساخته شدن برمیدارند هزینه های زیادی هم برای نگهداری نیاز دارند که در طی سال های مصرف باید پرداخت شوند. ساخت و طراحی یک ویلای کوچک میتواند هزینه های نگهداری را نیز کاهش دهد.
 • دقیقا آن ویلایی که میخواهیم است! : زمانی که شما تصمیم به ساخت و طراحی ویلای کوچک را میگیرید از فضا های خود به بهترین صورت و بهینه ترین حالت استفاده میکنید که این امر باعث جلوگیری از اتلاف فضا های شما مشود و میتوانید دقیقا ویلایی را داشته باشید که میخواهید بدون حتی قسمتی کم یا زیاد!.

ساخت و طراحی ویلای کوچک خود را به چه کسی بسپاریم؟

با توجه به توضیحاتی که در این مطلب در رابطه با ساخت و طراحی ویلا های کوچک داده شد قابل مشاهده است که ساخت و طراحی ویلای کوچک میتواند بسیار حساس تر از یک ویلا با مساحت بزرگ تر باشد .

ما در دفتر معماری ایماژ مطالعات گسترده ای در رابطه با فضا های بهینه و حداقلی که بتوانند کیفیت های مناسب را ارائه دهند انجام داده ایم. همچنین تخصص های خود را در رابطه با فضا های انعطاف پذیر که یکی از بهترین انتخاب ها برای ساخت و طراحی ویلای کوچک است در پروژه های گوناگون اجرا کرده ایم تا بتوانیم با دستی پر و با اطلاعات روز به نیاز های شما از یک ویلای کوچک پاسخ مناسب دهیم.

مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با ساخت و طراحی ویلای شما هستند.