طراحی محوطه ویلا
21
نوامبر

طراحی محوطه ویلا

طراحی محوطه ویلا

زمانی که در یک خانه ویلایی حضور پیدا میکنیم عمده زمان خود را در حیاط ویلا و در فضای باز میگذرانیم و همین امر است که طراحی محوطه ویلا را بیش از هر قسمت دیگر ویلا برای ما پر اهمیت میکند. چرا که یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که خانه های ویلایی را خاص و منحصر به فرد میکند وجود فضای باز و امکان حضور در محوطه ویلا یا محوطه باغ میباشد.

حال آنکه طراحی فضای سبز ویلا و طراحی محوطه ویلا اگر به صورت تخصصی و علمی صورت بگیرد میتواند این کیفیت حضور در فضای باز و هوای تازه را برای ما دو چندان کند. به همین دلیل در این مقاله میخواهیم به نکات مهم در رابطه با جزییات طراحی محوطه ویلا بپردازیم و اهمیت طراحی فضای سبز ویلا را برای شما از دیدگاه های مختلف بررسی کنیم.

طراحی فضای سبز ویلا چه کمکی به ویلای ما میکند؟

شاید در نگاه اول به این فکر کنید که طراحی محوطه ویلا تنها به مسائل زیبایی شناسی پاسخ میدهد و عملکرد دیگری ندارد. با اینکه مساله زیبایی شناسی یکی از مهمترین مسائل در طراحی محوطه ویلا میباشد اما طراحی فضای سبز ویلا تنها برای افزایش زیبایی محیط صورت نمیگیرد و میتوان کاربرد آن را به سه دسته تقسیم کرد.

پاسخ به مسائل زیبایی شناسی: همانطور که به آن اشاره کردیم شاید اولین دلیل ما برای طراحی فضای سبز پاسخ به مسائل زیبایی شناسی باشد و کاملا هم درست است چرا که ما بیشتر زمان خود را در فضای باز ویلا یا باغ میگذرانیم و چه بهتر که این فضا فضایی زیبا و دلنشین باشد و همچنین به زیبایی ویلای ما نیز بیافزاید.

پاسخ به عملکرد های مورد نیاز در فضای باز: ما در محوطه ویلا با توجه به علایق شخصی خودمان به فعالیت های مختلفی میپردازیم که پاسخ به این فعالیت ها در طراحی محوطه ویلا میتواند کیفیت و کارایی این فضا را دو چندان کند. در ادامه به عناصر قابل طراحی در فضای سبز اشاره میکنیم.

پاسخ به مسائل فنی : منظور از پاسخ به مسائل فنی در طراحی فضای سبز به عنوان مثال جمع آوری آب های سطحی و راهنمایی آب باران به مسیر های مناسب برای تخلیه برای داشتن یک مسیر مناسب و کار آمد جهت رفت و آمد و استفاده در فصول مختلف میباشد.

عناصر مورد نیاز در طراحی محوطه ویلا

ما در دفتر معماری ایماژ قبل از شروع طراحی از کارفرما های خود و اعضای خانواده شان میخواهیم که خود را در حال انجام کاری که به آن علاقه دارند در محیط مورد نظر تصور بکنند و کیفیت های خاصی که به ذهنشان میرسد را با ما در میان بگذارند تا ما بتوانیم بهترین طرح را با توجه به نیاز آن ها برایشان به ارمغان بیاوریم. طبیعی است که این موضوع زمانی که در رابطه با طراحی فضای سبز ویلا مطرح میشود ما با کاربری ها و کیفیت های بسیار گوناگونی از طرف اعضای خانواده رو به رو هستیم. چرا که محوطه ویلا این قابلیت را دارد که عملکرد ها و کیفیت های گوناگونی را در خود جای دهد.

این تعدد کیفیت ها و عملکرد های مورد نیاز افراد از طراحی فضای سبز ویلا همیشه باعث بالا رفتن جذابیت یک ویلا میشود. چرا که شما میتوانید به سلایق بیشتر و متنوع تری پاسخ دهید.

حال اگر بخواهیم به تعدادی از این فضا ها و عملکرد ها که طرفدار های بیشتری در طراحی محوطه ویلا دارند اشاره کنیم میتوانیم به لیست زیر مراجعه کنیم:

  • آلاچیق و ایوان
  • فضای باربیکیو و پخت و پز
  • شومینه زمستانی
  • آب نما
  • استخر رو باز
  • زمین بازی
  • گلخانه
  • پارکینگ

انتخاب دقیق گیاه در طراحی محوطه ویلا

نقش اسای در زیبایی و طراحی فضای سبز ویلا را پوشش گیاهی آن انجام میدهد. همین موضوع باعث بالا رفتن حساسیت ما در دفتر معماری ایماژدر رابطه با این موضوع میباشد. چرا که ما معتقدیم انتخاب دقیق گل و گیاه در طراحی محوطه ویلا همان قدر که میتواند زیبایی را به ویلای ما هدیه کند همان مقدار هم اگر به صورت غیر تخصصی انجام شود هم در کوتاه مدت و هم در دراز مدت میتواند باعث نا رضایتی ما از ویلا شود .

حضور گل و گیاه در طراحی فضای سبز ویلا باید به گونه ای باشد که حس سر زندگی را در فصول مختلف بتواند برای ما مهیا کند و همچنین باید به صورت کاربردی و عملکردی طراحی و کاشته شود.

به عنوان مثال کاشت و انتخاب گل و گیاه باید به صورتی باشد که مانع از حضور حشرات مزاحم در ویلا شود. همچنین در فصل های مختلف با اقلیم منطقه سازگاری کافی را داشته باشد. طراحی محوطه ویلا و انتخاب فضای سبز نباید طوری صورت گیرد که عمق دید و گستردگی فضا را از بین ببرد در عوض باید با دقت بالا و جایگذاری و کاشته شوند که باعث ایجاد محرمیت در ویلا شود.

قابلیت استفاده از حیاط ویلا در تمام فصول

حیاط ویلا شاید در نگاه اول فضایی به نظر بیاید که فقط به صورت فصلی میتوان از آن استفاده کرد و بهترین زمان استفاده آن فصل های بهار و تابستان باشد. اما طراحی حیاط ویلا باید به گونه ای صورت گیرد که بتوان در فصول مختلف از قابلیت های آن استفاده کرد. شاید نتوانیم بگوییم که تمام قابلیت های حیاط ویلا میتواند چهار فصل باشد اما میتوان تعدادی از این فضا ها که برایمان در اولویت هست را به صورت چهار فصل طراحی کنیم.

به عنوان مثال طراحی حیا ویلا باید به گونه ای باشد که فضا هایی مانند باربیکیو و آلاچیق قابلیت گرمایش در پاییز و زمستان را داشته باشند تا بتوانیم از زیبایی این فصول سال هم نیز بهره مند شویم.

نکته دیگری که در تغییر فصول باید به آن ها توجه کرد استفاده صحیح از پوشش گیاهی مناسب است. طراحی حیاط ویلا باید طوری باشد که به مقدار درستی از گیاهان خزان پذیر و خزان نا پذیر استفاده شود. چرا که با رعایت این کار طراحی حیاط ویلای ما میتوانیم یک حیاط همیشه پویا و در حال تغییر را داشته باشیم و در هر فصل از بیایی های متفاوت آن بهره ببریم.

طراحی مسیر رفت و آمد در محوطه ویلا

از عملکرد های مهم محوطه ویلا ایجاد دسترسی به نقاط مختلف حیاط و برقراری ارتباط بین فضا های مختلف موجود در محوطه ویلا میباشد. این امر در طراحی محوطه ویلا باید به صورتی انجام گیرد که هیچ نقطه ای از زمین بدون دسترسی نماند. همچنین طراحی حیاط ویلا باید هم برای عبور و مرور پیاده صورت گیرد و هم برای رفت و آمد خودرو. به گونه ای که تا حد امکان این دو فضا از یکدیگر مستقل شده و مزاحمتی برای یکدیگر ایجاد نکنند.

البته در بسیاری از مواقع میتوان این فضا های رفت و آمد را در طراحی حیاط ویلا با فضا های دیگر مانند آلاچیق، زمین های بازی و دیگر فضا ها ترکیب کرد.

اما موضوع پر اهمیتی که در طراحی مسیر در حیاط ویلا وجود دارد ضمن خانایی بالای مسیر و تامین دسترسی به تمام نقاط جنس استفاده شده برای کف سازی نیز میباشد. چرا که کف سازی مسیر باید بتواند در فصول مختلف و در زیر بارش های برف و باران مقاومت داشته باشند و به صورتی انتخاب نشوند که بعد از مدتی دچار ترک خوردگی شوند. همچنین بهتر است از مصالح متخلخل استفاده شود چرا که با بارش باران و برف افراد دچار لیز خوذدگی نشوند.

نور پردازی امری جدا نشدنی در طراحی حیاط ویلا

یکی از بهترین زمان های استفاده از حیاط ویلا زمانی است که خورشید غروب کرده و هوا رو به خنکی شب میرود. شما با یک نور پردازی تخصصی میتوانید زیبایی شب را در طراحی محوطه ویلای خود دو چندان کنید. نور پردازی شب در طراحی فضای سبز ویلا باید به صورتی انجام گیرد که حس تاریکی شب و زیبایی شب را از بین نبرد و همین موضوع است که نور های موضعی را یکی از پر کاربردترین نور ها در طراحی محوطه ویلا کرده است.

در واقع نور پردازی در طراحی حیاط ویلا باید اول از همه با توجه به کاربری آن فضا صورت گیرد. به عنوان مثال آلاچیق ها و یا فضا های بازی نیازمند نور پردازی مناسب و کافی هستند اما باغچه ها و درختان موجود در محوطه میتوانند تنها توسط نور های موضعی با ایجاد سایه روشن در شب به زیبایی فضا بیافزایند.

اما نور پردازی شب تنها برای زیبایی انجام نمیشود و به جز مساله زیبایی باید به عملکرد آن هم در طراحی محوطه توجه شود. به عنوان مثال مسیر های رفت و آمد باید به خوبی در شب روشن شوند تا رفت و آمد افراد به نقاط مختلف ویلا را مختل نکند. همچنین در نور پردازی ویلا باید مسائل امنیتی نیز مورد توجه قرار گیرد تا نقاط کور نیز پوشش داده شود.

ارتباط ساختمان ویلا با فضای سبز ویلا

طراحی حیاط ویلا را نمیتوان بدون توجه به خود ساختمان ویلا و طراحی ویلا کامل کرد. ویلا و فضای سبز آن دو عنصر جدا نشدنی از یکدیگر هستند چرا که میتوانند کاملا نیاز های یکدیگر را پاسخ بدهند و در واقع به گونه ای میتوان گفت مکمل یکدیگر هستند. طراحی حیاط ویلا هم میتواند در زمان طراحی ساختمان ویلا انجام شود و هم پس از خرید یک ویلای قدیمی به طراح سپرده شود. اما طراح و معمار شما باید تخصص کافی در زمینه استفاده مجدد از عناصر حیاط قبلی و انتقال آن ها به طرح جدید را داشته باشد تا شما را با هزینه های بالا رو به رو نکند.

مشاوره طراحی فضای سبز

در آخر اگر بخواهیم به یک جمع بندی در رابطه با طراحی حیاط ویلا برسیم باید بگوییم اگر اخیرا ویلای قدیمی خریداری کرده اید و یا در فکر ساخت ویلا جدید برای خود هستید حتما به فکر طراحی حیاط ویلا باشید . چرا که طراحی محوطه ویلا میتواند کیفیت خانه شما را با هزینه ای مناسب دو چندان کند و فضایی مناسب برای ساخت خاطرات شیرین در ویلایتان شود.

طراحی محوطه ویلا علمی تخصصی میباشد که همانقدر که باعث افزایش کیفیت ویلای شما میشود اجرا و طراحی اشتباه آن میتواند کیفیت را از ویلای شما بگیرد . از این رو متخصصان ما در دفتر معماری ایماژ اماده ان هستند تا مشاوره مورد نیاز را قبل از هر تصمیم گیری به شما بدهند و شما را از هزینه ها و چالش های مختلف طراحی حیاط ویلا مطلع سازند.