طراحی ویلا دوبلکس
05
فوریه

طراحی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس میتوان گفت برای علاقه مندان به ساختمان های ویلایی یک انتخاب همیشگی میباشد. طراحی ویلای دوبلکس با توجه به آزادی های عملی که در طراحی داخلی ویلا و طراحی حجمی ویلا  به ساکنین میدهد یک انتخاب هوشمندانه میباشد چرا که طراحی ویلا به صورت دوبلکس ضمن ایجاد زیبایی حجمی در ویلا ، کمک بزرگی به تفکیک فضا ها و بالا بردن کیفیت داخلی ویلا میکند.

طراحی ویلا دوبلکس همانطور که گفته شد اگر به صورت تخصصی صورت گیرد میتواند کیفیت های یک ویلا را چند برابر کند. ما در این مطلب تعاریف و تجربیات مورد نیاز که در دفتر معماری ایماژ از آن ها بهره میبریم را با شما در میان میگذاریم.

به چه ویلایی دوبلکس گفته میشود؟

طراحی ویلای دوبلکس همانطور که از نامش مشخص است به طراحی ویلایی گفته میشود که در دو طبقه مسکونی به صورت تک واحدی انجام شود. در واقع تنها شرط دوبلکس بودن یک ویلا فقط دو طبقه بودن آن نیست بلکه طراحی ویلا دوبلکس باید به صورتی انجام شود که طبقات به صورت یکپارجه و تک واحدی با ییکدیگر کار کنند.

انواع طراحی ویلای دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس میتواند به دو صورت انجام شود. حالت اول طراحی ویلا دوبلکس به صورت همسطح زمین ، که در این حالت طراحی ویلا دوبلکس در دو طبقه همکف و اول انجام میشود. حالت دوم طراحی ویلا دوبلکس به صورت پیلوت میباشد.

اگر بخواهیم به فواید طراحی ویلا در حالت اول اشاره کنیم میتوان به دسترسی آسان فضا های مختلف به یکدیگر و مهم تر از آن دسترسی فضای داخلی به محوطه ویلا میباشد. به عنوان مثال با طراحی ویلا به صورت همسطح میتوان دید مناسبی از داخل نشیمن به محوطه ویلا ایجاد کرد. از کیفیت های دیگری که طراحی ویلا به صورت همسطح با حیاط ایجاد میکند اتصال کف ساختمان به زمین میباشد که این موضوع در کاهش مصرف انرژی در طول سال میتواند کمک به سزایی کند و گرمایش و سرمایش محیط ویلا را با هزینه کمتری انجام دهد.

در حالت دوم طراحی ویلای دوبلکس به صورت پیلوت میباشد که در واقع همانطور که به آن اشاره شد ویلای دوبلکس بر روی یک طبقه پیلوت قرار میگیرد. از ویژگی های طراحی ویلا دوبلکس در این حالت ایجاد فضایی مناسب در زیر ویلا میباشد که میتواند به عنوان فضاهای تفریحی و خدماتی مانند استخر ، پارکینگ ، انبار و غیره از آن استفاده کرد. همچنین طراحی ویلا دوبلکس در این حالت باعث قرار گیری طبقات مسکونی در ارتفاع بیشتر میشود که این موضوع در ساختمان های ویلایی معمولا باعث ایجاد دید بصری مناسب به منظره اطراف میشود.

ویژگی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس نسبت به ویلا های یک طبقه دارای ویژگی های منحصر به فردی میباشد. اولین ویژگی طراحی ویلای دوبلکس قابلیت تفکیک فضاهای هم جنس در دو طبقه میباشد. این موضوع به این معنا میباشد که به عنوان مثال شما در طراحی ویلا دوبلکس میتوانید فضا های عمومی تر مانند آشپزخانه، نشیمن، پذیرایی و اتاق تلویزیون را در طبقه همکف و فضا های خصوصی تر مانند اتاق خواب ها ، نشیمن خصوصی ، حمام را در طبقه اول.

هر چند که این چیدمان به صورت معمول در طراحی ویلای دوبلکس استفاده میشود اما بسیاری از مواقع میتوان با جا به جا کردن این طبقات فضا های که فرد زمان بیشتری را در آن میگذراند مانند نشیمن و پذیرایی را در طبقه اول قرار داد و فضا های خواب که بیشتر برای استراحت در شب ها استفاده میشود در طبقه پایین قرار گیرد چرا که همیشه طبقه دوم ویلا منظره و دید بصری مناسب تری به بیرون دارد و این موضوع میتواند کیفیت ویلا را دو چندان بکند.

همانطور که به آن اشاره شد یکی از ویژگی های منحصر به فرد در طراحی ویلا دوبلکس منظره و دید مناسبی است که در طبقه دوم به ساکنین ویلا میدهد. این ویژگی در طراحی ویلا دوبلکس باید به بهترین حالت در نظر گرفته شود و حداکثر استفاده را از آن کرد.

نکاتی که در طراحی ویلا دوبلکس باید توجه شود

طبیعی هست که طراحی ویلا دوبلکس با توجه به شرایط ویژه ای که هم برای طراح و هم برای ساکنین ایجاد میکند دارای نکات خاصی باشد. اولین نکته ای که در طراحی ویلا دوبلکس باید به آن اشاره کنیم همانطور که گفته شد نحوه قرار گیری فضا ها در داخل و ارتباط آن ها با فضای سبز ویلا میباشد. این موضوع چالش هایی را در بخش ستون گذاری طراحی ویلا دوبلکس ایجاد میکند که باید بتوان با قرار گیری مناسب هر فضا از پرت شدن فضا جلوگیری کرد.

از نکات دیگر در طراحی ویلا دوبلکس تصمیم گیری برای محل قرار گیری تراس ها و بالکن ها میباشد. فضا های نیمه باز مانند بالکن و تراس از مهمترین و پر استفاده ترین فضا ها میباشد ، از این رو باید بتوان این فضا ها را در جایی قرار داد که بهترین دید و نورگیری را داشته باشند. همچنین دسترسی مناسب این فضا ها به بخش های خدماتی ویلا مانند آشپزخانه کیفیت آن را بالا میبرد.

طراحی ویلا دوبلکس ضمن موضوعاتی که در بخش های داخلی ایجاد میکند ویلا را با چالش هایی در طراحی نما و حجم ویلا نیز به وجود میاورد. طراحی ویلا دوبلکس نسبت به طراحی ویلای یک طبقه حجم بزرگتری دارد و طراح باید بتواند به ایجاد فرم و حجمی پویا زیبایی بصری مناسبی را برای ساکنین ایجاد کند.

از نکات مهم دیگر در طراحی ویلای دوبلکس داکت های تاسیساتی میباشد. داکت ها در ویلای دوبلکس باید به صورتی قرار گیرند که مزاحمتی در فضا های طبقه پایین ایجاد نکنند. در ویلای دوبلکس با توجه به این موضوع که در طبقه بالا هم نیاز به لوله کشی آب و فاضلاب وجود دارد باید دقت داشت تا جهت کاهش طول لوله کشی فضا های تر در طبقات نزدیک به یکدیگر قرار گیرند .

ویلای دوبلکس ضمن چالش هایی که در بهش طراحی ویلا دارد در موضوع ساخت ویلا نیز بدیهی است که با توجه به ساخت مساحت بیشتر و طبقات بیشتر هزینه ساخت ویلا را نیز افزایش دهد که البته.

اهمیت پلکان و طراحی پله در ویلای دوبلکس

اولین تفاوت پلانی میان طراحی ویلا دوبلکس و طراحی ویلا در یک طبقه وجود پلکان در ویلای دوبلکس میباشد. پله از مهمترین عناصر در هر ویلا میباشد. طراحی پله در طراحی ویلا دوبلکس ضمن عملکرد حیاتی که دارد از لحاظ بصری نیز بسیار عنصر تاثیر گذاری میباشد.

اولین موضوع که در رابطه با طراحی پله در طراحی ویلا دوبلکس باید به آن اشاره کرد محل قرار گیری آن است. محل قرار گیری پلکان باید به گونه ای باشد که در طبقه همکف مزاحمتی برای دیگر فضا ها ایجاد نکند و بهتر است به فضاهایی مانند آشپزخانه و ورودی اصلی خانه نزدیک باشد و در طبقه اول نیز در جای مناسبی مانند نشیمن خصوصی ورود کند. همچنین این موضوع در سازه و ستون گذاری طراحی ویلا دوبلکس نیز چالش هایی ایجاد میکند که باید به آن ها پاسخ مناسب داد.

طراحی پله در ویلای دوبلکس به فرم های مختلفی میتواند انجام شود. از مرسوم ترین پله ها در طراحی ویلا دوبلکس پله رفت و برگشتی یا U شکل میباشد . این نوع طراحی پله به خاطر هندسه منظم و فضای کمی که میگیرد از محبوبیت بالایی در طراحی ویلا دوبلکس برخوردار است. اما گزینه بعدی پله های راسته یا L شکل میباشند. این نوع از پله ها نیاز به فضای کشیده و خاصی دارند که باید در زمان طراحی ویلا دوبلکس حتما در نظر گرفته شود. این نوع از پله ها نیز به خاطر زیبایی بصری که در ویلا ایجاد میکنند از جمله پله های محبوب در طراحی ویلا دوبلکس میباشد.

طراحی پله گرد از دیگر پله های محبوب در طراحی ویلا دوبلکس میباشد. این نوع از پله ها عموما به خاطر فضای کمی که اشغال میکنند و همچنین زیبایی چشم نوازی که دارند از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که طراحی پله های گرد در طراحی ویلای دوبلکس بهتر است زمانی مورد استفاده قرار گیرد که با محدودیت فضا و مساحت رو به رو هستیم. چرا که این نوع از پله ها نسبت به دیگر پله ها راحتی کمتری دارند و استفاده کردن از آن ها در دراز مدت ممکن است سخت باشد.