طراحی ویلا
13
آگوست

طراحی ویلا

طراحی ویلا مدرن به صورت تخصصی

تا به حال فکر کرده اید که وقتی از طراحی ویلا صحبت میکنیم دقیقا منظورمان چه فضایی است؟

ویلا از دید ما در دفتر معماری ایماژ به خانه ای گفته میشود که بالاترین کیفیت فضایی را در اختیار شما گذاشته باشد . این فضای با کیفیت که نام آن را ویلا میگذاریم ساخته شده تا زمینه ای برای ساختن شیرین ترین خاطرات شما باشد.

آنچه در این مطلب میخوانید...
 1. چرا ویلای ما نیاز به طراحی دارد؟
 2. مراحل طراحی انواع ویلا
 3. اصول طراحی در ویلا
 4. فضا های مورد نیاز در ویلا
 5. طراحی ویلا دوبلکس و نکات مهم در آن
 6. نمونه طراحی مدرن ویلا در دفتر معماری ایماژ
 7. هزینه ساخت ویلا به چه صورت است؟
 8. طراحی انواع ویلا چقدر زمان میبرد؟

 

 

چرا ویلای ما نیاز به طراحی دارد؟

در واقع ویلای شما نیاز به طراحی دارد تا بتواند دقیقا آن کیفیت های منحصر به فرد شما را با فضای معماری و فضای زندگی تبدیل کند.

برای دست یابی به ویلای ایده آل خود نیاز هست که چند مرحله را طی کنید که اولین مرحله و  مهمترین آن طراحی ویلا میباشد. شاید شما فکر کنید که ایده آل های خود را به خوبی بشناسید و بدانید که از یک ویلای با کیفیت چه فضا هایی را میخواهید. اما معمار و طراح شما نه تنها میتواند ایده آل ها و کیفیت های مورد نظر شما را به فضایی برای زندگی روزمره تبدیل کند بلکه میتواند آن ها با توجه به تجربه و تخصصی که در این زمینه دارد گسترش دهد.

در واقع ویلای شما نیاز به طراحی دارد تا بتواند دقیقا آن کیفیت های منحصر به فرد شما را با فضای معماری و فضای زندگی تبدیل کند.

چرا برای طراحی ویلا نیاز به معمار داریم؟

ما در دفتر معماری ایماژ معتقدیم هر ویلا برای خودش داستانی متفاوت است. ویلا ها ساختمان هایی هستند که مخصوص به شخصیت و نیاز های هر فرد طراحی می‌شود. طراحی ویلای مدرن جزو سخت ترین اما شیرین ترین کار ها برای معمار است. چرا که شما در فضایی محدود باید بتوانید تمام کیفیت های مورد نظر را بوجود آورید. همچنین هر فرد نیاز‌های متفاوت و ایده‌آل‌های مختلفی دارد که این امر باعث می‌شود هر طرح قصه‌ای متفاوت و منحصر به فرد خودش را داشته باشد.

معمار متخصص با شناخت کاملی که از فضا های ویلایی و استاندارد ها و قوانین ساختمان سازی دارد می‌تواند از هدر رفتن منابع شما جلوگیری کند و به بهینه ترین حالت از آن ها استفاده کند تا با طراحی و ساخت ویلا شما را به خانه رویاییتان برساند.

مراحل طراحی ویلا به چه صورت است؟

آیا تا به حال به زندگی در یک اثر هنری فکر کرده اید؟

نیاز های شما و ایده آل هایتان از یک ویلای رویایی به کمک تخصص ما در طراحی و ساخت ویلا ، در دفتر معماری ایماژ یک اثر هنری را تولید می‌کند که منحصرا متعلق با شما می‌باشد. در واقع ما در دفتر معماری ایماژ، برای طراحی ویلا، روح کاربر را در داخل فضا قرار می‌دهیم تا فرد ضمن همزاد‌پنداری با ویلا بتواند بهترین خاطره‌های خود را در این ویلا بسازد و تا سال ها به نیاز های خود در این مکان رویایی پاسخ دهد.

ما برای طراحی ویلای شما تمام نیازها، ایده‌آل‌ها و شرایط شما را در نظر می‌گیریم و به جستجوی بهترین پاسخ برایش می‌رویم. همچنین با تخصصی که در امر طراحی جزییات و ساخت و نظارت براجرا ویلاها داریم می‌توانیم دقیقا با بودجه مورد نظر شما رویایتان را بر آورده کنیم و از ایجاد هزینه‌های اضافی در طراحی و ساخت ویلا جلوگیری کنیم.

همچنین ما در دفتر معماری ایماژ از به‌روز‌ترین استاندارد‌های فضایی از لحاظ تکنولوژی و ابعاد استفاده می‌کنیم تا شما بتوانید فضا های مورد نظرتان را را تکنولوژی روز و ابعاد استاندارد در اختیار داشته باشید.

قابل درک است که قبل از طراحی و ساخت ویلا ابهامات و سوالات زیادی برای شما وجود داشته باشد. اینجا می‌توانید با تماس با ما قبل از هر کاری از مشاوره متخصصین ما استفاده کنید و پاسخ سوال های خود را بیابید. چرا که ما علاقه داریم شما در تمام مراحل ساخت و طراحی کاملا به ویلا خود اشراف داشته باشید و ما ابهامات را برای شما برطرف کنیم.

اصول طراحی ویلا مدرن

طراحی ویلا با توجه به حساسیت ها و جزییاتی که دارد با طراحی دیگر کاربری‌ها تفاوت بسیاری دارد. اصول طراحی ویلا با توجه به موقعییت هر ویلا متفاوت است. به عنوان مثال اصول طراحی ویلا در شمال کشور با طراحی ویلا در تهران یا دیگر نقاط کشور با یکدیگر تفاوت هایی دارد.

اما اگر بخواهیم به طور کلی به اصول طراحی ویلا اشاره کنیم باید بگوییم مهمترین اصل در طراحی ویلای مدرن، آشنایی با خواسته ها و نیاز های افرادی است که می‌خواهند در آن ویلا زندگی کنند. در طراحی ویلا ابتدا باید نیاز‌های افراد خانواده را شنید. سپس فضا‌ها را با توجه به خواسته‌های آن‌ها جایگذاری کرد. همچنین باید در نظر داشت که یک ویلا تنها فقط برای زندگی کردن نیست. بلکه محیطی است پر از کیفیت های مختلف برای کشف بهترین لحظات.

مساله بعدی توجه به اقلیم و موقعییت جغرافیایی ویلا است. توجه به شرایط آب و هوایی در طراحی ویلا باعث بالا رفتن پاسخگویی ویلا در دراز مدت و ماندگاری بیشتر و ایجاد شرایط آسایش در دراز مدت می‌شود. همچنین توجه به این امر در زمان طراحی ویلا مدرن باعث انتخاب صحیح مصالح و به طبع باعث کاهش هزینه‌های نگهداری ویلا می‌شود.

یکی دیگر از مسائل مهم در طراحی ویلا توجه به جزییات اجرایی در زمان طراحی است . بسیاری از ویلا ها در مکان هایی قرار دارند که دسترسی مناسب به امکانات شهری ندارند و این موضوع ساخت و ساز را ممکن است دشوار کند. ما در دفتر معماری ایماژ جزییات طرح را به گونه ای در نظر میگیریم که قابلیت اجرا در بستر خود را داشته باشد و موقعییت پروژه تاثیر منفی بر روی طراحی و تمیزی اجرا در آخر نداشته باشد.

فضا های مورد نیاز در ویلا

هر ویلا با توجه به نیاز های ساکنین ممکن است از فضا های مختلفی تشکیل شده باشد. در طراحی ویلا مدرن با توجه به کاربری که ویلا دارد میتوان فضا های مورد نیاز را به سه دسته تقسیم کرد.

 • فضا های اصلی
 • فضا های تفریحی
 • فضا های خدماتی

فضا‌های اصلی فضا هایی هستند که نیاز های اولیه ما را پاسخ می‌دهند. به عنوان مثال فضاهایی مانند : آشپزخانه، سالن پذیرایی ، سرویس ها ، اتاق خواب ها و … .

فضا‌های تفریحی در ویلا نیز فضا‌هایی هستند که عموما ما از وجود آن‌ها در خانه‌های آپارتمانی محروم هستیم و میتوان دلیل علاقه افزاد به داشتن ویلا را نیز همین فضا‌ها دانست. اگر بخواهیم به تعدادی از این فضا‌ها اشاره کنیم می‌یتوانیم اسخر‌های خصوصی، سالن ورزشی ، سونا و جکوزی، فضای سبز و باغات‌، سالن بازی‌، سالن سینمای خانکی و … را نام ببریم.

فضاهای خدماتی: هر خانه و ویلایی برای آنکه بتواند به نیاز های ساکنین به خوبی پاسخ بدهد نیاز به تعدادی از فضا های خدماتی دارند. در نظر گرفتن فضا های خدماتی در طراحی ویلا شاید در ابتدا کاری بیهوده به نظر برسد اما در کیفی استفاده ما از ویلا به خصوص در دراز مدت تاثیر بسیار چشمگیری دارد. به عنوان مثال فضا هایی مانند لاندری ، آشپزخانه کثیف ، انبار داخلی و حارجی و همچنین تاسیسات و غیره از جمله فضا های خدماتی هستند که میتوانند در هر چه بهتر و کارآمد تر شدن طراحی ویلا به ما کمک کند.

اما صرفا فقط وجود این فضا‌ها در یک ویلا نمی‌تواند آن ویلا را به یک ویلای خوب و خاص تبدیل کند. به همین خاطر ما در دفتر معماری ایماژ ضمن بررسی نیاز‌های شما فضا‌های دیگری که نزدیک به سلیقه شما باشند را در طراحی ویلای مدرن به شما پیشنهاد می‌دهیم و تمام تلاشمان را می‌کنیم تا بهترین کیفیت فضایی را برای هر یک از فضا های موجود در ویلا بوجود آوریم.

طراحی داخلی ویلا

همانطور که گفته شد ویلا فضایی است که دقیقا مطابق با خواسته های شما طراحی و ساخته می‌شود. یک ویلای ایده‌آل از کنار هم قرار گرفتن فضا‌های کوچک که همگی مطابق با استاندارد‌های شما هستند بوجود می‌آید. هر یک از این فضا‌های داخلی نیازمند طراحی خاص و منحصر به فرد با توجه به کاربر آن فضا ها و کاربری اصلی فضا ها می‌باشند. این بدین معنی است که به عنوان مثال اگر یک ویلا دارای سه اتاق خواب باشد کیفیت و امکانات هر اتاق باید مطابق با نیاز‌های کاربر آن اتاق طراحی و در نظر گرفته شود. البته این طراحی متفاوت در فضا‌های مختلف به این معنی نیست که فضا‌های مختلف در نهایت به صورت نا همگون کنار یکدیگر قرار گیرند. بلکه در طراحی ویلا مدرن باید به یک ادبیات مشترک رسید و این ادبیات و هویت را در تمام طراحی ویلا مشاهده کنیم.

طراحی داخلی ویلا شامل خدمات گوناگونی مانند طراحی آشپزخانه ، طراحی سرویس ها ، طراحی فضای تلویزیون و پذیرایی میشود که هر کدام از این فضا ها باید با استاندارد های منحصر به فرد خود طراحی داخلی شوند. همچنین در طراحی داخلی ویلا به مسائلی مانند نور \ردازی داخلی فضا ها و همچنین طراحی سقف کاذب فضا ها باید نگاه دقیقی شود. چرا که نور پردازی در طراحی داخلی ویلا ضمن ایجاد زیبایی در فضا باعث خوانایی و افزایش عملکرد یک فضای داخلی نیز میشود.

طراحی محوطه ویلا

اگر کمی با دقت بیشتری به گذران روز های خوش در ویلا بنگریم متوجه این موضوع می‌شویم که ما ممکن است بیشترین زمان خود را در فضای باز ویلا بگذرانیم. اگر بخواهیم بهتر بگوییم زیبا‌ترین و شیرین‌ترین خاطرات ما در این فضا‌های باز و محوطه ویلا شکل می‌گیرد. همین مسائل هست که طراحی محوطه ویلا را جزو اولویت های طراحی قرار می‌دهد.

طراحی محوطه در واقع کامل کننده یک طراحی ویلای مدرن با کیفیت می‌باشد. به گونه ای که شما هم در داخل و هم در خارج از ویلا بتوانید از فضا های با کیفیت لذت ببرید. از مباحثی که در طراحی محوطه ویلا حائز اهمیت هستند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. طراحی مسیر های پیاده و سواره
 2. طراحی نور پردازی شب
 3. طراحی فضای سبز و فضای عبور
 4. طراحی فضای استخر رو باز
 5. طراحی آلاچیق و آتشدان

پیشنهاد‌های طراحی محوطه ویلا

 • انتخاب گیاه های مورد نیاز در فضای باز: انتخاب گیاه شاید در نگاه اول مساله‌ای ساده و یا سلیقه‌ای باشد. اما اگر بخواهیم گیاه ما با آب و هوای منطقه سازگار باشد و کاملا مطابق با عمق دید ویلا انتخاب و جایگذاری شده باشند، بهتر است آن را به متخصصین این امر بسپاریم. چرا که اشتباه در انتخاب گیاهان برای ویلا می‌تواند لذت داشتن یک حیاط سرسبز و کارامد را از ما بگیرد.
 • تقسیم فضایی برای فعالیت های مختلف: از نظر ما حیاط و فضای سبز یک ویلا همانقدر اهمیت دارد که فضای داخلی یک ویلا مهم است چرا که کاملا کیفیت های جدید و متفاوتی را به ویلا و افراد می‌بخشد. از این رو باید هر قسمت از حطای را با توجه به نیاز هایمان طراحی کنیم و از رها کردن آنها به عنوان یک فضای بلا‌استفاده پرهیز کنیم. همچنین در طراحی محوطه ویلا می‌توان فعالیت ‌ها و تفریحات فصلی زیادی را قرار داد.
 • طراحی مسیر های پیاده: مسیر‌های پیاده باید به گونه‌ای طراحی شوند که دسترسی افراد به تمام نقاط ویلا به راحتی صورت گیرد و همچنین قابلیت عبور و مرور برای افراد با سنین مختلف از کودکان تا سالمندان وجود داشته باشد. همچنین خیلی اوقات در طراحی ویلا این مسیر‌ها می‌توانند با فضا‌های دیگر ترکیب شوند تا فضای بیشتری برای بخش‌های تفریحی در ویلا وجود داشته باشد.
 • طراحی مسیر‌های سواره و پارکینگ‌ها: فضای پارکینگ و مسیر پیاده باید در جایی قرار گیرد که ضمن برقراری امنیت ایجاد مزاحمت بصری نیز نکند. در طراحی ویلا باید توجه کرد که مسیر های پیاده و سواره باید نور پردازی مناسب داشته باشند . همچنین انتخاب جنس کف پارکینگ و مسیر در طراحی ویلا از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که این فضا ها باید مقاومت بالا در برابر وزن بالای خودرو و همچنین دارای سطوح غیر لغزنده باشند.
 • طراحی نور‌پردازی فضای سبز: فضای سبز و فضای باز هر ویلا اگر مهم تر از طراحی ویلا نباشد کم اهمیت تر از آن هم نیست. همانطور که گفته شد در طراحی ویلا باید در نظر داشت که کاربر زمان زیادی را در فضای باز ممکن است به سر ببرد و به همین جهت طراحی این فضا بسیار پر اهمیت است.
 • طراحی فضا‌های تفریحی و ورزشی
 • طراحی جداره‌های اطراف
 •  

طراحی ویلا دوبلکس

پر تقاضا ترین انواع ویلا، ویلا‌های دوبلکس هستند. در واقع به ویلا‌هایی که دارای پلکان داخلی و سالن با ارتفاع زیاد هستند را اصطلاخا دوبلکس می‌نامیم. جذابیت اصلی در طراحی ویلا دوبلکس پنجره‌های بزرگ آنها است. افزایش سطح نورگیر باعث می‌شود فوران نور آفتاب را به داخل ویلا بیاوریم. طراحی ویلا دوبلکس باعث می‌شود ارتفاع سقف در سالن افزایش بیاید. در نگاه اول، جلوه لوکس و اشرافی ویلا دوبلکس باعث می‌شود ذهنیت کاخ را از بنا داشته باشیم تا یک خانه معمولی.

ما در دفتر معماری ایماژ طراحی ویلا دوبلکس را به افرادی پیشنهاد میکنیم که نیاز به فضا های زیادی دارند و در محدوده زمین قادر به پاسخ به تمامی فضا ها نمیباشند. همچنین طراحی ویلا دوبلکس برای ویلا هایی که میخواهند دید و منظر بهتری داشته باشند نیز مناسب است. یکی دیگر از مزیت های طراحی ویلا دوبلکس قابلیت تفکیک فضا ها میباشد. تفکیک فضا در طراحی ویلا دوبلکس به دو صورت میتواند انجام پذیرد. که در ادامه به توضیح آن میپردازیم

اولین حالت در طراحی ویلا دوبلکس قرار دادن فضا های عمومی در طبقه پایین و فضا های خصوصی در طبقه بالا میباشد. طراحی ویلا دوبلکس در این حالت به این صورت انجام میشود که فضا هایی مانند آشپزخانه ، سالن ، پذیرایی و سرویس مهمان در طبقه پایین ویلا قرار میگیرد و دیگر فضا ها مانند اتاق خواب ها و حمام در طبقه بالا.

اما حالت بعدی در طراحی ویلا دوبلکس دقیقا بر عکس میباشد. این حالت معمولا زمانی در طراحی ویلا دوبلکس به کار برده میشود که دید و منظر طبقه دوم بهتر از دید و منظر طبقه اول باشد. در این حالت اتاق خواب ها در طبقه پایین و فضای عمومی مانند آشپزخانه و حال و پذیرایی در طبقه دوم قرار میگیرد.

خانواده‌هایی که در انتخاب خود شک دارند همواره گزینه ویلا دوبلکس را در مراحل طراحی ویلا می‌پسندند. در ویلا‌های دوبلکس، مهمانان در هنگام ورود نمای جذابی از پنجره‌های مرتفع بخش سالن می‌بینند. در این شرایط نه تنها نیازی به راهنمایی افراد برای تشخیص مسیر ورودی نیست، بلکه میهمانان شخصا متوجه می‌شوند سالنی که از بیرون به آن دید دارند مقصد این سفر کوتاه و لذت‌بخش آنان است.

به چه ویلایی دوبلکس گفته میشود؟

طراحی ویلا دوبلکس میتوان گفت برای علاقه مندان به ساختمان های ویلایی یک انتخاب همیشگی میباشد. طراحی ویلای دوبلکس با توجه به آزادی های عملی که در طراحی داخلی ویلا و طراحی حجمی ویلا  به ساکنین میدهد یک انتخاب هوشمندانه میباشد چرا که طراحی ویلا به صورت دوبلکس ضمن ایجاد زیبایی حجمی در ویلا ، کمک بزرگی به تفکیک فضا ها و بالا بردن کیفیت داخلی ویلا میکند.

طراحی ویلا دوبلکس همانطور که گفته شد اگر به صورت تخصصی صورت گیرد میتواند کیفیت های یک ویلا را چند برابر کند.

طراحی ویلای دوبلکس همانطور که از نامش مشخص است به طراحی ویلایی گفته میشود که در دو طبقه مسکونی به صورت تک واحدی انجام شود. در واقع تنها شرط دوبلکس بودن یک ویلا فقط دو طبقه بودن آن نیست بلکه طراحی ویلا دوبلکس باید به صورتی انجام شود که طبقات به صورت یکپارجه و تک واحدی با ییکدیگر کار کنند.

انواع طراحی ویلای دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس میتواند به دو صورت انجام شود. حالت اول طراحی ویلا دوبلکس به صورت همسطح زمین ، که در این حالت طراحی ویلا دوبلکس در دو طبقه همکف و اول انجام میشود. حالت دوم طراحی ویلا دوبلکس به صورت پیلوت میباشد.

اگر بخواهیم به فواید طراحی ویلا در حالت اول اشاره کنیم میتوان به دسترسی آسان فضا های مختلف به یکدیگر و مهم تر از آن دسترسی فضای داخلی به محوطه ویلا میباشد. به عنوان مثال با طراحی ویلا به صورت همسطح میتوان دید مناسبی از داخل نشیمن به محوطه ویلا ایجاد کرد. از کیفیت های دیگری که طراحی ویلا به صورت همسطح با حیاط ایجاد میکند اتصال کف ساختمان به زمین میباشد که این موضوع در کاهش مصرف انرژی در طول سال میتواند کمک به سزایی کند و گرمایش و سرمایش محیط ویلا را با هزینه کمتری انجام دهد.

در حالت دوم طراحی ویلای دوبلکس به صورت پیلوت میباشد که در واقع همانطور که به آن اشاره شد ویلای دوبلکس بر روی یک طبقه پیلوت قرار میگیرد. از ویژگی های طراحی ویلا دوبلکس در این حالت ایجاد فضایی مناسب در زیر ویلا میباشد که میتواند به عنوان فضاهای تفریحی و خدماتی مانند استخر ، پارکینگ ، انبار و غیره از آن استفاده کرد. همچنین طراحی ویلا دوبلکس در این حالت باعث قرار گیری طبقات مسکونی در ارتفاع بیشتر میشود که این موضوع در ساختمان های ویلایی معمولا باعث ایجاد دید بصری مناسب به منظره اطراف میشود.

ویژگی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس نسبت به ویلا های یک طبقه دارای ویژگی های منحصر به فردی میباشد. اولین ویژگی طراحی ویلای دوبلکس قابلیت تفکیک فضاهای هم جنس در دو طبقه میباشد. این موضوع به این معنا میباشد که به عنوان مثال شما در طراحی ویلا دوبلکس میتوانید فضا های عمومی تر مانند آشپزخانه، نشیمن، پذیرایی و اتاق تلویزیون را در طبقه همکف و فضا های خصوصی تر مانند اتاق خواب ها ، نشیمن خصوصی ، حمام را در طبقه اول.

هر چند که این چیدمان به صورت معمول در طراحی ویلای دوبلکس استفاده میشود اما بسیاری از مواقع میتوان با جا به جا کردن این طبقات فضا های که فرد زمان بیشتری را در آن میگذراند مانند نشیمن و پذیرایی را در طبقه اول قرار داد و فضا های خواب که بیشتر برای استراحت در شب ها استفاده میشود در طبقه پایین قرار گیرد چرا که همیشه طبقه دوم ویلا منظره و دید بصری مناسب تری به بیرون دارد و این موضوع میتواند کیفیت ویلا را دو چندان بکند.

همانطور که به آن اشاره شد یکی از ویژگی های منحصر به فرد در طراحی ویلا دوبلکس منظره و دید مناسبی است که در طبقه دوم به ساکنین ویلا میدهد. این ویژگی در طراحی ویلا دوبلکس باید به بهترین حالت در نظر گرفته شود و حداکثر استفاده را از آن کرد.

نکاتی که در طراحی ویلا دوبلکس باید توجه شود

طبیعی هست که طراحی ویلا دوبلکس با توجه به شرایط ویژه ای که هم برای طراح و هم برای ساکنین ایجاد میکند دارای نکات خاصی باشد. اولین نکته ای که در طراحی ویلا دوبلکس باید به آن اشاره کنیم همانطور که گفته شد نحوه قرار گیری فضا ها در داخل و ارتباط آن ها با فضای سبز ویلا میباشد. این موضوع چالش هایی را در بخش ستون گذاری طراحی ویلا دوبلکس ایجاد میکند که باید بتوان با قرار گیری مناسب هر فضا از پرت شدن فضا جلوگیری کرد.

از نکات دیگر در طراحی ویلا دوبلکس تصمیم گیری برای محل قرار گیری تراس ها و بالکن ها میباشد. فضا های نیمه باز مانند بالکن و تراس از مهمترین و پر استفاده ترین فضا ها میباشد ، از این رو باید بتوان این فضا ها را در جایی قرار داد که بهترین دید و نورگیری را داشته باشند. همچنین دسترسی مناسب این فضا ها به بخش های خدماتی ویلا مانند آشپزخانه کیفیت آن را بالا میبرد.

طراحی ویلا دوبلکس ضمن موضوعاتی که در بخش های داخلی ایجاد میکند ویلا را با چالش هایی در طراحی نما و حجم ویلا نیز به وجود میاورد. طراحی ویلا دوبلکس نسبت به طراحی ویلای یک طبقه حجم بزرگتری دارد و طراح باید بتواند به ایجاد فرم و حجمی پویا زیبایی بصری مناسبی را برای ساکنین ایجاد کند.

از نکات مهم دیگر در طراحی ویلای دوبلکس داکت های تاسیساتی میباشد. داکت ها در ویلای دوبلکس باید به صورتی قرار گیرند که مزاحمتی در فضا های طبقه پایین ایجاد نکنند. در ویلای دوبلکس با توجه به این موضوع که در طبقه بالا هم نیاز به لوله کشی آب و فاضلاب وجود دارد باید دقت داشت تا جهت کاهش طول لوله کشی فضا های تر در طبقات نزدیک به یکدیگر قرار گیرند .

ویلای دوبلکس ضمن چالش هایی که در بخش طراحی ویلا دارد در موضوع ساخت ویلا نیز بدیهی است که با توجه به ساخت مساحت بیشتر و طبقات بیشتر هزینه ساخت ویلا را نیز افزایش دهد که البته.

اهمیت پلکان و طراحی پله در ویلای دوبلکس

اولین تفاوت پلانی میان طراحی ویلا دوبلکس و طراحی ویلا در یک طبقه وجود پلکان در ویلای دوبلکس میباشد. پله از مهمترین عناصر در هر ویلا میباشد. طراحی پله در طراحی ویلا دوبلکس ضمن عملکرد حیاتی که دارد از لحاظ بصری نیز بسیار عنصر تاثیر گذاری میباشد.

اولین موضوع که در رابطه با طراحی پله در طراحی ویلا دوبلکس باید به آن اشاره کرد محل قرار گیری آن است. محل قرار گیری پلکان باید به گونه ای باشد که در طبقه همکف مزاحمتی برای دیگر فضا ها ایجاد نکند و بهتر است به فضاهایی مانند آشپزخانه و ورودی اصلی خانه نزدیک باشد و در طبقه اول نیز در جای مناسبی مانند نشیمن خصوصی ورود کند. همچنین این موضوع در سازه و ستون گذاری طراحی ویلا دوبلکس نیز چالش هایی ایجاد میکند که باید به آن ها پاسخ مناسب داد.

طراحی پله در ویلای دوبلکس به فرم های مختلفی میتواند انجام شود. از مرسوم ترین پله ها در طراحی ویلا دوبلکس پله رفت و برگشتی یا U شکل میباشد . این نوع طراحی پله به خاطر هندسه منظم و فضای کمی که میگیرد از محبوبیت بالایی در طراحی ویلا دوبلکس برخوردار است. اما گزینه بعدی پله های راسته یا L شکل میباشند. این نوع از پله ها نیاز به فضای کشیده و خاصی دارند که باید در زمان طراحی ویلا دوبلکس حتما در نظر گرفته شود. این نوع از پله ها نیز به خاطر زیبایی بصری که در ویلا ایجاد میکنند از جمله پله های محبوب در طراحی ویلا دوبلکس میباشد.

طراحی پله گرد از دیگر پله های محبوب در طراحی ویلا دوبلکس میباشد. این نوع از پله ها عموما به خاطر فضای کمی که اشغال میکنند و همچنین زیبایی چشم نوازی که دارند از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که طراحی پله های گرد در طراحی ویلای دوبلکس بهتر است زمانی مورد استفاده قرار گیرد که با محدودیت فضا و مساحت رو به رو هستیم. چرا که این نوع از پله ها نسبت به دیگر پله ها راحتی کمتری دارند و استفاده کردن از آن ها در دراز مدت ممکن است سخت باشد.

ویلا های طراحی شده در دفتر معماری ایماژ

ما در دفتر معماری ایماژ معتقدیم که هر کار باید به صورت تخصصی صورت گیرد. به همین خاطر ما در ایماژ زمان زیادی را به کسب و تقویت تجربه‌های اجرایی دفتر و همچنین مطالعات در رابطه با طراحی معماری صرف کرده‌ایم. از این رو توانسته‌ایم با طراحی و ساخت ویلا‌های مختلف در نقاط مختلف ایران ضمن کسب رضایت مصرف‌کنندگان موفق به دریافت جوایز متعدد نیز شده‌ایم.

هدف اصلی ما در طراحی ویلا پاسخ به نیازهای شما با ایجاد فضایی منحصر به فرد و با کیفیت می‌باشد. همچنین ما معتقدیم کیفیت امری است که تنها با شناخت کامل از فضا سازی بدست می‌آید. برای مشاهده نمونه کارهای ما می‌توانید به بخش نمونه‌کارها در سایت و یا دانلود کاتالوگ در پایین همین صفحه مراجعه بفرمایید.

ویلا فضایی است که ایده‌آل های شما در آن دور هم جمع شده اند!

طراحی هر ویلا برای ما شروع داستانی تازه است. چرا که از دید ما در دفتر معماری ایماژ ویلا ها نیز مانند انسان‌ها با یکدیگر تفاوت‌های بسیاری دارند. چرا که هر ویلا باید با توجه به خصوصیات و نیاز‌های منحصر به فرد هر شخص طراحی و ساخته شود. همچنین در این میان شرایط ویژه اقلیم و موقعیت قرارگیری آن ویلا نیز تمایزش را چند برابر می‌کند.

به همین خاطر است که ما می‌گوییم ویلای شما جایی‌ است که ما بخشی از روح شما را در آن می‌دمیم. چرا که این فضا با ایده‌آل های شما و برای رفع نیاز شما به داشتن زندگیِ با کیفیت و بی نقص طراحی و ساخته شده است.

هزینه ساخت ویلا چقدر است؟

طبیعی است که یکی از مهمترین دغدغه ها برای طراحی و ساخت ویلا هزینه تمام شده آن باشد. شاید برآورد هزینه ویلا برای افرادی که برای اولین بار می‌خواهند این کار را انجام دهند کاری دشوار و وقت گیر باشد. اما ما در دفتر معماری ایماژ با توجه به تجربه و تخصصی که در طراحی و ساخت ویلا در نقاط مختلف داریم می‌توانیم قبل از هر کاری شما را از هزینه های ساخت ویلایتان مطلع کنیم.

ممکن است طراحی و ساخت ویلا در نگاه اول کاری به نظر بیاید که نیاز به بودجه بسیار زیادی دارد اما روش های زیادی برای حل این مساله وجود دارد که مشاورین ما در دفتر معماری ایماژ می‌توانند روش‌های مدیریت هزینه را در این رابطه به شما توضیح دهند.

همچنین ما در دفتر معماری ایماژ راّه‌کار‌های بسیاری برای کاهش هزینه‌های ساخت ویلا را مورد بررسی قرار‌داده‌ایم که توجه به آن‌ها ضمن کاهش هزینه‌های ساخت می‌تواند هزینه‌های نگهداری ویلا را نیز به صورت چشم‌گیری کاهش دهد.

ساخت ویلا چقدر زمان میبرد

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و همچنین بهبود مدیریتی در ساخت، زمان ساخت ویلا نسبت به گذشته کاهش چشم گیری داشته است. البته زمان دقیق ساخت هر ویلا نیز با توجه اقلیم، موقعیت قرار‌گیری و پیچیدگی‌های طراحی ویلا می‌تواند متغیر باشد. اما به طور کلی می‌توان گفت طراحی و ساخت یک ویلا حدود یک سال و نیم تا دو سال ممکن است زمان بر باشد.

طراحی ویلا مدرن از جمله مواردی هست که میتواند تاثیر چشم گیری بر روی مدت زمان ساخت ویلای شما داشته باشد. استفاده از طرح های پیش ساخته با سرعت اجرایی بالا در زمان طراحی ویلا میتواند زمان ساخت را کاهش دهد.

مکان های مناسب نزدیک تهران برای ساخت ویلا

اگر شما ساکن تهران هستید و می‌خواهید یک آخر هفته دور از آلودگی هوا و شلوغی شهر داشته باشید، پیشنهاد اول ما شهر های اطراف تهران برای طراحی و ساخت ویلا می‌باشد.  به عنوان مثال طراحی ویلا در کُردان و طراحی ویلا در کرج از جمله پیشنهادات ما برای ساکنین غرب تهران است.

طراحی و ساخت ویلا در کردان می‌تواند تجربه و خاطرات شیرینی را برای شما به ارمغان بیاورد چرا که شما با طراحی و ساخت ویلا در کردان در کمتر از یک ساعت می‌توانید از شلوغی و آلودگی تهران خارج شوید و به منطقه خوش آب و هوای کردان برسید. طراحی ویلا در کردان قدمت زیادی دارد و ویلا های بسیار زیادی در این منطقه ساخته شده است که می‌توان دلیل محبوبیت اصلی ساخت ویلا در کردان را به آب و هوای مطبوع و آرامش‌بخش این منطقه نسبت داد.

اما همانطور که می‌دانید مکان های مناسب برای طراحی و ساخت ویلا در اطراف تهران بسیار زیاد هستند. اگر بخواهیم نگاهی به شرق تهران کنیم با توجه به وجود رشته کوه‌های دماوند می‌توان گفت گزینه‌هایی مانند طراحی ویلا در فشم، طراحی ویلا در میگون، طراحی ویلا در شمشک، طراحی ویلا در دماوند، طراحی ویلا در بومهن و رودهن نیز در دست داریم.
طراحی ویلا در فشم، طراحی ویلا در میگون و طراحی ویلا در شمشک از جمله انتخاب‌هایی است که برای داشتن یک ویلای لوکس در نزدیک تهران بسیار مناسب است. برای طراحی ویلا در فشم‌، طراحی ویلا در میگون و طراحی ویلا در شمشک باید به مسایلی مانند مسائل اقلیمی توجه زیادی شود. چرا که فشم، میگون و شمشک در منطقه سرد و کوهستانی قرار دارند. از این رو طراحی ویلا در فشم، شمشک و میگون باید توسط متخصصین طراحی ویلا صورت گیرد تا بتواند در تمام فصول گرم و سرد پاسخگوی نیازهای شما باشد تا بتوانید از آن لذت ببرید.

اما اگر بخواهیم کمی از تهران فاصله بگیریم می‌توانیم به طراحی ویلا در پرند، طراحی ویلا در بومهن و طراحی ویلا در رودهن اشاره کنیم. ساخت ویلا در بومهن و رودهن و همچنین ساخت ویلا در پرند نیز می‌توانند تجربه ای مشابه به داشتن ویلایی در کردان را به ما بدهد. با این تفاوت که برای ساکنین شرق تهران دسترسی مناسب تری دارد. اما با ساخت ویلا در بومهن و ساخت ویلا در رودهن می‌توانید در کمتر از یک ساعت از شرق تهران به یک محیط آرام برای گذراندن تعطیلات بروید.

طراحی ویلا چه مقدار زمان نیاز دارد؟

زمان در طراحی و ساخت ویلا موضوع پر اهمیتی است ، چرا که زمان رابطه ای مستقیم با هزینه های تمام شده یک ویلا دارد. در بیشتر مواقع تا زمان تکمیل طراحی ویلا کار ساخت به ناچار به تعویق افتاده و این موضوع باعث از دست رفتن زمان در ساخت ویلا میشود. ما در دفتر معماری ایماژ با تقسیم بندی طراحی به دو بخش طراحی کانسپت و طراحی داخلی ، سریع ترین راه برای طراحی ویلای مدرن را به کار میبریم . البته به این منظور نیست که ما زمان کمی را صرف طراحی ویلای شما میکنیم ، بلکه در مرحله اول بخش های مورد نیاز کارگاه جهت شروع ساخت که شامل : طراحی پلان ، طراحی حجمی ، طراحی نما و طراحی کانسپت کلی میشود را جلو میبریم و بعد از شروع کار ساخت به بخش دوم طراحی ویلا یعنی طراحی داخلی ویلا ، طراحی محوطه ویلا و طراحی جزییات اجرایی ویلا میپردایم.

در این روش با همپوشانی مدت زمان طراحی و مدت زمان ساخت میتوان باعث سرعت بخشیدن به مدت زمان کلی ساخت ویلا شد. اما اگر بخواهید در رابطه با مدت زمان کلی طراحی ویلا اطلاع داشته باشید باید به شما بگوییم که این موضوع با توجه به ابعاد و شرایط زمین و همچنین پیچیدگی های هر پروژه میتواند متغیر باشد. اما به طور کل مدت زمان طراحی هر ویلا بین 2 تا 4 ماه میباشد.

سوالاتی که احتمالا قبل از ساخت میخواهید به آن ها پاسخ داده شود

حتما ابهامات و سوالات زیادی قبل از شروع طراحی و ساخت ویلا برای هر فرد پیش می‌آید. این ابهامات معمولا بازه گسترده‌ای دارند. معمولا از هزینه‌های طراحی شروع و تا کوچکترین جزییات در مراحل ساخت ادامه پیدا می‌کنند. ما در اینجا به تعدادی از سوال‌های شما در قالب مقاله‌های مختلف پاسخ داده‌ایم که می‌توانید با کلیک بر عبارات آبی رنگ زیر آن‌ها را مطالعه کنید.‌

همچنین در صورت نیاز خوشحال می‌شویم که پاسخگوی نیاز‌های شما توسط مشاورین خود در دفتر معماری ایماژ باشیم چرا که ما حضور داریم تا شما را به ویلای رویایی خودتان برسانیم.

جهت مشاوره در رابطه با طراحی و ساخت ویلا با ما در تماس باشید

هزینه ساخت ویلا چقدر است؟

چه مصالحی برای ساخت ویلا در شمال مناسب است؟

چگونه هزینه ساخت ویلا را کاهش دهیم؟

مراحل ساخت ویلا به چه صورت است؟

اصول طراحی یک ویلا در شمال چیست؟

تعریف ویلا چیست؟

 ویلا خشت باف