مراحل ساخت ویلا
27
ژوئن

مراحل ساخت ویلا و عوامل تاثیرگذار بر آن

مراحل ساخت ویلا و عوامل تاثیرگذار بر آن

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که یک ساختمان ویلایی برای ساخته شدن چه مراحلی را طی میکند؟ این مساله هم میتواند برای کسانی که میخواهند ویلای شخصی خودشان را داشته باشند مفید باشد و هم افرادی که میخواهند وارد این کار بشوند. ما در این مقاله تجربه های حرفه ای خودمان در دفتر معماری ایماژ را در رابطه با مراحل ساخت ویلا با شما در میان میگذاریم.

مراحل ساخت ویلا ی شخصی تجربه ای نیست که هر کسی در طول زندگی خود تجربه اش کرده باشد. بسیاری از خانواده ها در ویلا هایی زندگی می‌کنند که خودشان آنها را نساخته اند و ویلایی که توسط دیگران ساخته شده را خریداری یا اجاره کرده‌ اند. همواره تعداد خانواده هایی که توانسته اند مطابق با نیاز ها و آرزو ها و ایده آل های خودشان و به شخصه آن ویلا را بسازند بسیار کم بوده است.

 

بر اساس تاریخ، در گذشته و زمانی که مردم عمدتا در مناطق روستایی زندگی می‌کردند، مراحل ساخت ویلا به این شیوه بوده که هر خانواده ای در یک زمین خاص و مشخص شده‌ای که از قبل موحود بوده و قدرتی در انتخاب یا تغییرات در آن نداشتند، خانه ی شخصی خود را می‌ساختد. اما در حال حاضر، به کمک متخصصان این مراحل ساخت ویلا، به روش های حرفه ای و به روز تر انجام گردد، امروزه حتی پیدا کردن زمین خوب و آماده برای شروع مراحل ساخت ویلا دشوار و پر هزینه است. همچنین تخصص های محتلفی در تمام مراحل ساخت ویلا به کار می آید.

مراحل ساخت ویلا با توجه به جزییات زیادی که دارد در صورتی که بدون اطلاعات انجام گیرد میتواند روندی پر هزینه و طاقت فرسا تبدیل شود. ما در دفتر معماری ایماژ با رعایت مراحل ساخت ویلا توانسته ایم هزینه های ساخت رو کاهش دهیم . برای یادگیری پله به پله این سوال، که چگونه ویلا بسازیم و همچنین کاهش خطاها، آگاه بودن از این ۱۰ مورد زیر، می‌تواند شدیدا مفید باشد:

مراحل ساخت ویلا در ۱۰ مرحله اصلی

۱- تعیین دقیق توقعات و نیاز ها

۲- پیدا کردن محل مناسب

۳- بودجه و تامین مالی

۴- معماری و طراحی داخلی

۵- راهکار های مهندسی

۶- قرارداد و اجرای رسمی آن

۷- ساخت سازه

۸- ساخت سازه های ایده‌آل

۹- تفاوت‌های زندگی ویلایی

۱۰- ویلای سرمایه‌گذاری

چه کسی نمی‌خواهد خانه ای رویایی داشته باشد؟ ما در دفتر معماری ایماژ اعتقاد داریم «زندگی ویلایی» همان سبک ایده‌آل برای زندگی است که تقریبا همه آرزویش را دارند. قطعا از زندگی با بالاترین کیفیت لذت خواهید برد وقتی که زندگی خود را در یک ویلا با باغ، استخر و مشرف به یک مرتع سبز و زیبا شروع کنید. پس سریعا این سوال برای ما ایجاد می‌شود که چگونه یک ویلا با تمام ویژگی هایی که ما می‌خواهیم را بسازیم. همچنین باید بپرسیم که چه مسیر هایی را در مراحل ساخت ویلا باید طی کنیم؟ یا به چه جزییاتی در ساخت باید دقت کنیم؟ یا چه مواردی اهمیت بیشتری دارند و در اولویت هستند؟ در واقع، مراحل ساخت ویلا چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا با ۱۰ مورد از مهمترین عناوین تاثیر گذار در جواب به این سوال که مراحل ساخت ویلا چیست آشنا شویم.

در دنیای امروزی، این یک فرصت بزرگی است که فرصت ساخت ویلای شخصی خود را داشته باشیم. زمان بسیار محدود و شرایط بد اقتصادی این امکان را برای ساخت ویلا در تعداد زیاد را فراهم نمی‌کند. با تصمیم گیری های درست و پرداخت هزینه های به جا، ساخت یک ویلا ‌می‌تواند سرمایه‌گذاری مهمی برای یک خانواده متوسط بشود. همزمانی که این مساله تحت تاثیر تصمیمات احساسی ما قرار می‌گیرد، باید روند تصمیم گیری را به سمت مسیری منطقی نیز سوق دهیم. اینجا به طور خلاصه عناوینی که در بالا آمد را مرور کنیم.

۱- تعیین دقیق توقعات و نیاز ها

مهمترین کاری که قبل از انجام انواع فعالیت های ساختمانی حین ساخت ویلا باید انجام شود، تعیین نیازها و انتظارات ما است. به حاصل تعیین و بررسی کردن این نیاز ها، «خلاصه طرح» می گوییم. این «خلاصه طرح» باید هم شامل نیاز های احساسی (سلیقه ای) و هم نیاز های منطقی صاحب ویلا باشد و هم گروه های مختلف فنی و اجرایی را برای جلو بردن پروژه راهنمایی کند. همچنین هدف اصلی ساخت ویلا نیز باید در «خلاصه طرح» شرح داده شود.

«خلاصه طرح» باید هم شامل نیاز های احساسی (سلیقه ای) و هم نیاز های منطقی صاحب ویلا باشد.

از مواردی که باید در خلاصه طراحی بررسی شود می‌توان به:‌ ساختار خانواده، عادات زندگی خانواده، موارد مورد استفاده خانواده، اهداف کاربردی در  فضاهای داخل و خارج از خانه، تعداد اتاق ها، کارکردهایی که انجام خواهد شد، انتظارات در مورد دکوراسیون، تعیین فرصت های مالی، زمانی که می تواند مهلت اتمام کار باشد، تجهیزات فنی، منطقه مورد نظر محل سکونت، نیازهای کودکان و همچنین بسیاری از موضوعات دیگر مانند معاملات با هدف سرمایه گذاری و غیره اشاره کرد. «خلاصه طرح»، در شرایطی که نیاز باشد و توقعات به نحو درست و واقع گرایانه ای مورد پرسش قرار بگیرد، می‌تواند راهنمای بسیاری از مسایلی باشد که در آینده پروژه اتفاق می‌افتد.

۲- پیدا کردن محل مناسب

هر  ویلا در نهایت نوعی ملک ارزشمند است و هنگام صحبت در مورد املاک و مستغلات، مهمترین موضوع محل مورد نظر است. به عنوان یک صاحب ویلا، طبیعی است که انتخاب مکان مناسب در منطقه مورد نظر شما باشد و اینکه زندگی شما در یک محیط به دلخواه شما چگونه خواهد بود را نیز شما انتخاب کنید. زندگی ویلایی یک انتخاب بسیار شخصی است.

اگرچه انتخاب های شخصی را می‌توان ارزیابی یا بر اساس آن تصمیم گیری کرد، اما ما معمار ها میتوانیم برای جلوگیری از تأثیرات منفی و پشیمانی، توصیه هایی منطقی در مورد مسائل مربوط به مکان را برای مشتریانی که می خواهند در این زمینه دارای ویلا باشند، ارائه دهیم. در حین انتخاب مکان مناسب ساخت ویلا، نه تنها وضعیت فعلی منطقه بلکه آینده آن نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. پروژه هایی که در منطقه اجرا می شوند باید با مشاهده و آنالیز پلان های منطقه بررسی شوند.

ساخت ویلا یک سرمایه گذاری مهم در بازار املاک است و در وهله اول نیاز به یک مکان سرمایه گذاری مطمئن در  بازار املاک به ذهن متبادر می شود. امکانات حمل و نقل، تأسیسات اجتماعی، زیرساخت ها و عوامل محیطی نیز باید مورد توجه قرار گیرند. حتی عنوان آن منطقه نیاز به ارزیابی برای مطابقت با خصوصیات زمین مورد نظر ما برای ساخت ویلا دارد. این واقعیت که زمین کم و بیش شیبدار است، یک عامل مهم است که در ساخت ویلا رویایی تأثیر خواهد گذاشت. علاوه بر این، این امر به طور مستقیم بر سازه ساخته شده در شکل زمین تأثیر می گذارد. به همین دلایل، مشاوره گرفتن از یک معمار که در ساخت ویلا تخصص دارد قبل از تصمیم گیری در مورد مکان دقیق، سودمند است.

۳- بودجه و تامین مالی

تمام مراحل ساخت ویلا کار سختی برای مدیریت زمان و هزینه است. با احتساب هزینه زمان کار و پول، کل هزینه ممکن است از بودجه ای که در ابتدا فکر یا هدف گذاری شده بود فراتر رود. ساخت ویلا به دلایل زیادی بیش از ساخت یک آپارتمان معمولی، در واحد سطح، هزینه بیشتری دارد. بنابراین، تعیین صحیح بودجه و برنامه ریزی مناسب برای گردش پول مهم است. بدین ترتیب کیفیت و زمان مطلوب برای حرکت به سمت زندگی ویلایی ایده‌آل با کمترین مشکلات ممکن خواهد بود. تعیین بودجه هزینه شده در هر مرحله از کار در ابتدای کار انجام می‌شود.

همچنین تهیه جداول گردش پول کار مهمی است که باید اضافه بر تعیین بودجه شود. از آنجایی که ساخت و ساز ویلا یک مسئله شخصی است و تصمیم گیرندگان زیادی در آن وجود ندارد، مطمئنا فرصت برای انعطاف پذیری بیشتری از یک سرمایه گذاری تجاری عادی در بازار املاک و مستغلات وجود دارد. با این حال، یک تیم انتخاب شده باید بودجه صاحب ویلا را در حد توان خود در نظر بگیرد و بتواند هشدارهای لازم را در هر مرحله بدهد.

شما نباید هیچ اطلاعاتی را از معمار خود پنهان کنید، بلکه به او کمک کنید تا نیاز های شما را برای یک ویلای ایده ال درک کند.

۴- معماری و طراحی داخلی

هنگامی که تصمیم به ساخت ویلای رویایی خود گرفتید، اولین کاری که بسیاری از افراد می‌کنند، احتمالاً بررسی طرح های ویلا ها و پروژه های متناسب و دلخواه شما در سطوح مختلف است. این امر کاملا طبیعی است. هنگامی که تصمیم به ساخت ویلای خود گرفتید، معمار شما بزرگترین دستیار شما در تحقق پروژه خواهد بود. انتخاب معمار مناسب یکی از مهمترین تصمیمات شما در این فرآیند برای طراحی ویلا است. رابطه خوبی که با معمار برقرار خواهید کرد، به صورت مستقیم در اجرای ویلای شما نمایان می‌شود.

کار با یک معمار که شما را درک می کند، به شما گوش می‌دهد و تحت هر شرایطی مشاوره حرفه ای ارائه می دهد، این روند را بسیار لذت بخش می‌کند. شما نباید هیچ اطلاعاتی را از معمار خود پنهان کنید، بلکه به او کمک کنید تا خانه رویاهای شما را بفهمد.

در طی فرآیند طراحی معماری، نقشه های رویایی شما و طرح های ویلای رویاهای شما را با طرح نقشه ها و ظواهر مختلف تصویری شروع می‌شود. مراجعه های صریح و صمیمانه ای که باید در این فرایند اول انجام شود به تقاضاهایی تبدیل می شود که هنگام تهیه پروژه های مفصل تر در فرآیندهای بعدی با دقت در نظر گرفته می شوند. هر تصمیم گیری در مورد تقسیم کار و برنامه ریزی، انتخاب ها در مورد نما و ظاهر پروژه و طراحی دکوراسیون داخلی ویلا باید با صداقت انجام شود. کارهای طرح، نما و دکوراسیون باید به طور همزمان و بدون وقفه انجام شود. به عنوان میزبان، انتقال نیازها، بودجه و محدودیت های زمانی با معمار خود، به عنوان مناسب ترین روش کار، ساخت ویلا را بسیار آسان تر می‌کند.

۵- راهکار های مهندسی

فرایند معماری و طراحی داخلی را نباید مستقل از راه حل های مهندسی دانست. سیستم ساختاری ساختمان، سیستم های گرمایشی-سرمایشی-تهویه، تاسیسات بهداشتی، شبکه های برقی و روشنایی باید مطابق با طراحی معماری توسعه یابد. راه حل های مهندسی نه تنها با توجه به مرحله ساخت بلکه با توجه به روند استفاده باید انتخاب شوند. انتخاب سیستم های بادوام با هزینه کم مصرف و حداقل مشکلات، در دراز مدت به لذت زندگی ویلا شما می افزاید.

۶- قرارداد و اجرای رسمی آن

مانند هر پروژه ساخت و ساز، مراحل رسمی و قانونی قبل از تحقق اجرای ویلای شخصی شما باید انجام شود. از بسیاری از سازمان ها و ارگان ها مانند شهرداری، فرمانداری، سازمان نظام مهندسی استان، اداره ثبت اسناد و املاک، اداره های  برق-گاز-آب و فاضلاب-مخابرات و غیره باید درخواست جواز و مدارک لازم صادر شود. از آنجا که هر سازمان استانداردها و اولویت های خاص خود را دارد، گاهی اوقات فرآیندها می‌توانند بسیار طولانی یا پیچیده شوند. به همین دلیل، راه صحیح درخواست از خبرگان و واگذاشتن این موارد به متخصصان برای انجام مراحل رسمی است.

۷- ساخت سازه

شما تمام مراحل ساخت ویلا لازم مربوط به ویلای خود را به اتمام رسانده اید، پروژه رؤیاهای خود را با معمار خود طراحی کرده اید و اکنون زمان آن رسیده است که به میدان بروید. مرحله اول مرحله ساخت و ساز مربوط به ترتیب اراضی است (در صورت عدم وجود طرحی برای پیش ساخته سازی سازه ای). اگر قطعه زمین به هیچ جاده ای وصل نشده باشد، اول از همه لازم است که یک مسیر دسترسی ترتیب داده شود، حتی اگر از خاک نکوبیده ساخته شده باشد. برای دسترسی و کار در زمین سایت ویلا، یک سایت ساخت و ساز کوچک ایجاد کنید.

از آنجایی که کار ساخت ویلا های جدا شده به طور کلی خیلی زیاد نیست، می توان این موارد را بدون نقص و منطقی طی کرد. سپس کارهای گود برداری و در صورت لزوم تقویت جداره ها یا اجرای سازه نگهبان انجام می شود.

پس از این عملیات، قطعات اصلی سازه‌ای مانند دال ها، سیستم سازه حمال، دیوارهای پارتیشن غیر باربر، زیرساخت ها، دیواره های باغ، قالب بتن استخر، دیوارهای نگهدارنده، شفت-رزرو ،ساخت سقف و غیره ساخته می شود. اگرچه به طور عمده از سیستم های سازه ای بتن مسلح استفاده می شود، ساخت سازه اصلی با معماری چوبی، فولادی یا سنگی در پروژه های ویلایی جدا شده نیز راهکارهایی است که نتایج زیبایی شناسی خاصی دارند.

۸- جزییات معماری

مرحله ساخت و ساز سازه با مرحله پایان معماری دنبال می شود. این مرحله همانطور که از نام آن پیداست شامل عناصر تزئینی و جزئیات می‌باشد. تجهیز مناطق مرطوب از قبیل حمام، توالت، آشپزخانه، کف، دیوار و سقف مبلمان ثابت، متحرک، روکش سقف و نما. اتمام معماری می تواند تفاوتهای زیادی در هزینه را در مقایسه با موادی که انتخاب می شود، ایجاد کند. در هنگام ساخت ویلا‌، سبک معماری و شخصیت مورد نظر صاحب ساختمان از طریق متریال و برنامه های کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مرحله، عنصر مهم دیگر انتخاب اکیپ های اجرایی است که قادر خواهند بود کار خود را به درستی در سطح کیفیت مطلوب انجام دهند. تجربه معماری که پروژه را مدیریت خواهد کرد برای صاحبان ویلا بسیار مهم است که بتوانند به خانه رویایی خود برسند.

 

۹-تفاوت‌های زندگی ویلایی

زندگی ویلایی با زندگی در آپارتمان یا محل اقامت موقت متفاوت است. امروزه معمولاً مکانیسم مدیریتی در آپارتمان ها یا اقامتگاه ها وجود دارد که مسئولیت های مشترک را برآورده می کند. برای زندگی ویلا این مسئله غیرقابل درخواست است. شما مسئول ویلای خود هستید. دستیابی به ویلای رویایی شما تضمین نمی کند که زندگی شما در آن بی نقص باشد.

بسته به سبک، موقعیت مکانی و ویژگی های معماری ویلا ممکن است نیاز به تصمیم گیری های جدی در مورد موضوعات مختلف داشته باشید. به عنوان مثال برای خانواده هایی که فرزندان کوچک دارند، ایمنی فرزندان آنها مهمترین مسئله است. اگر در باغ خود استخر دارید، حتماً مطمئن شوید که استخر شما بسته است تا از غرق شدن فرزندان در این استخر جلوگیری کنید.

همچنین در مورد ویلا های دارای چند طبقه، ممکن است لازم باشد از پانل های تقسیم کننده در بالای پله ها استفاده شود تا از خطر افتادن از پله ها جلوگیری شود. علاوه بر این، سیستم های گرمایشی، خنک کننده، روشنایی و مانند آن ها هزینه شان فقط توسط صاحب ویلا برآورده می شود. چنین تجهیزات فنی باید به درستی نیازسنجی و سناریوها نیز براساس آن برنامه ریزی شوند. در این مرحله استفاده از تجهیزات اتوماسیون هوشمند و امنیتی مناسب خواهد بود.

۱۰- ویلا به عنوان سرمایه‌گذاری

وقتی تصمیم به ساخت ویلا می‌گیرید، باید در نظر داشته باشید که این یک سرمایه گذاری جدی نیز محسوب می شود. شرایط زندگی ممکن است همیشه مثل امروز نباشد و ممکن است در آینده بخواهید ویلای خود را بفروشید. هنگام برنامه ریزی و ساخت ویلای شخصی خود با چنین شرایطی در ذهن، ایده خوبی است که اطمینان حاصل کنید که کاری که انجام می دهید نیز دارای ارزش سرمایه گذاری قابل توجهی است. سپس، هنگامی که ویلا را با طراحی نادرست ساخته می کنید که بعید به فروش می رسد،

ممکن است تصمیم غیرقابل برگشتی گرفته باشید. به همین دلیل این امکان را برای خانواده شما فراهم می کند تا نبض بازار را بررسی کرده و پروژه ای را بنا کنید که هم در حد امکان برای مکان خود مناسب باشد و هم با گذشت زمان از ارزش خود بیشتر شود. بازنگری مکانی و برنامه ریزی شده مناسب در یک اتاق، مناسب برای ساخت اتاق های مختلف یا ضمائم، بدون هیچ گونه هزینه فنی، برای همه جذاب و قابل ترجیح خواهد بود. این امر نه تنها ارزش ویلای شما را افزایش می دهد بلکه فروش هر زمان دیگری را نیز آسان تر می کند.

در سرمایه گذاری در بازار املاک و مستغلات، سهولت فروش و همچنین ارزش دارایی عنصر مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

از متخصصین این کار مشاوره بگیرید !

در نهایت میتوان گفت که اگر قصد دارید تا بتوانید با توجه به بودجه خودتان ویلای رویایی خودتان را داشته باشید قبل از هر کاری بهتر است از متخصصین این کار اطلاعات لازم را بگیرید . چرا که همانطور که گفته شد ورود در این بازار با اطلاعات کم میتواند باعث بالا بردن هزینه ها و همچنین ضرر های متعدد در ویلا سازی شود . مشاورین و متخصصین ما در دفتر معماری ایماژ هر روزه اماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با طراحی و ساخت ویلا میباشند و میتوانند ضمن پاسخگویی به نیاز های شما از یک ویلای با کیفیت این مسیر پر پیچ و خم را برای شما با کاهش هزینه های اضافی شیرین و دلچسب کنند.