مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال
25
جولای

مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال

مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال

امروزه با پیشرفت تکنولوژی شاهد وجود انواع مصالح گوناگون ساخت و ساز در بازار هستیم اما چگونه میتوان در این میان مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال را شناسایی کرد؟

شناخت کامل مصالح و انتخاب درست آن کاری هست که معمار و طراح شما باید بتواند به خوبی آن را انجام دهد تا از پیش آمدن هزینه های اضافی و هزینه های نگهداری ساختمان جلوگیری کند.

اگر بخواهیم به مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال اشاره کنیم قبل از آن باید به دو نکته مهم در این رابطه توجه کنیم. اول از همه اقلیم معتدل و مرطوب این منطقه و بعد از آن ویلایی بودن ساختمان.

شاید بپرسید چرا برای انتخاب مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال باید به این موارد توجه شود؟

تفاوت ساختمان های ویلایی

یک ساختمان ویلایی تفاوت هایی با دیگر ساختمان ها دارد که در انتخاب مصالح تاثیر گذار هستند و به تعدادی از آن ها میپردازیم.

  • ساختمان های ویلایی به خاطر ارتباط بیشتر با محیط اطراف خود معمولا از هزینه نگهداری بالا تری نسبت به دیگر ساختمان های مسکونی برخوردارند. از این رو انتخاب مصالح مناسب برای ویلا در شمال میتواند باعث کاهش هزینه های نگهداری شود.
  • میزان مصالح مصرفی در ساختمان های ویلایی نسبت به ساختمان های آپارتمانی بسیار کمتر هست به همین دلیل میتوان در موارد ضروری برای پاسخگویی هر چه بیشتر ساختمان از مصالح با قیمت بالاتر استفاده کرد
  • ویلا ها معمولا فضا هایی هستند که کیفیت بسیار بالاتری از آپارتمان های مسکونی عادی دارند. از این رو انتخاب مصالح مناسب نیز باید به بالا بردن این کیفیت کمک کند.

اهمیت اقلیم

مساله بعدی اقلیم معتدل و مرطوب این منطقه هست که به خاطر بالا بودن رطوبت نیاز هست تا نکاتی که به آن اشاره میکنیم را رعایت کنیم.

  • اختلاف دمای کم شب و روز در این مناطق مصالح با ظرفیت حرارتی پایین را جزو مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال قرار میدهد. از این رو بهتر است از مصالحی استفاده کنیم که کمتر خاصیت عایق گرمایی داشته باشند.
  • رطوبت در انتخاب مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال نقش بزرگی دارد. چرا که در صورت انتخاب مصالح اشتباه و قرار دادن آن در معرض رطوبت به سرعت مصالح ما رو به فرسایش میرود.
  • با توجه حجم بالای بارش ها در این منطقه باید به میزان ماندگاری و نفوذ مصالح در برابر باران توجه کنیم. در صورت استفاده مصالح نا مناسب باید به خوبی آن ها را از فضای تر و خیس دور نگه داریم تا دچار فرسودگی نشوند.

مصالح مناسب برای سازه ویلا

برای ساخت ویلا در شمال سیستم های سازه ای گوناگونی وجود دارد . اما ما در این بخش مقاله به مقایسه سیستم های معمول یعنی سازه فلزی و سازه بتنی میپردازیم.

اول از همه باید بگوییم که سازه های بتنی و فلزی هر کدام اگر به خوبی و به صورت اصولی طراحی و اجرا شوند پاسخگوی نیاز های ساختمان هستند اما مقایسه آن ها میتواند انتخاب را برای ما راحت تر میکند.

اولین تفاوت که برای سازندگان اهمیت بالایی دارد هزینه اجرای این دو سازه هست. سازه های فلزی به چند دلیل در نهایت قیمت بالا تری نسبت به سازه های بتنی دارند. قیمت بالای فلز، نیازمندی نیروی متخصص و تجهیزات سنگین برای اجرا از جمله دلایل بالا بودن قیمت خرید و اجرای این سازه ها هستند. مساله بعدی سازگاری سازه با شرایط اقلیمی میباشد. سازه های فلزی در صورت تماس طولانی مدت با رطوبت دچار فرسایش میشوند و ممکن است کارایی خود را در دراز مدت از دست بدهند اما سازه های بتنی مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت دارند.

سازه های بتنی را میتوان به صورت مرحله مرحله اجرا کرد که این مساله میتواند از لحاظ مالی به سازنده کمک کند تا هزینه های سنگین را یکجا پرداخت نکند چرا که استفاده از سازه فلزی نیازمند پرداخت به صورت یک جا و در کوتاه مدت میباشد.

اما اگر بخواهیم از خصوصیات سازه های فلزی بگوییم…

زمانی که سرعت عمل برای شما در اولویت باشد سازه های فلزی سرعت اجرای فوق العاده بیشتری نسبت به سازه های بتنی دارند.

همچنین سازه های فلزی میتواند اجزای سازه ای مانند ستون ها و سقف ها را در نهایت برای شما نازک تر و ظریف تر شکل دهد.

در آخر هم سازه های فلزی قدرت انعطاف بیشتری به ساختمان میدهد چراکه در آینده و یا در میان کار میتوان به راحتی به ساختمان بخش جدیدی اضافه کرد که این کار در ساختمان های بتنی کمتر اتفاق میفتد.

مصالح مناسب برای تیغه چینی

در تیغه چینی مسایلی وجود دارد که در انتخاب مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال باید به آن ها توجه شود که این مسایل به صورت زیر میباشند:

  1. سرعت و کیفیت اجرا: زمانی که در مورد سرعت اجرا صحبت میکنیم اولین گزینه ای که کنار میرود آجر میباشد. اما اگر بخواهیم در رابطه با بلوک های سفالی و سیمانی صحبت کنیم باید بگوییم که سرعت اجرای این دو بلوک تقریبا با هم برابر است البته که بلوک های سیمانی کمی سرعت بالا تری دارند . اما در رابطه با کیفیت نهایی بلوک های سیمانی سطحی صاف و یکدست را به ما میدهند که این امر در مورد دیوار های سفالی و آجری به این شکل صورت نمیگیرد.
  2. وزن: هر چه وزن مصالح بالاتر باشد مشکلاتی نظیر جا به جایی و سنگین شدن سازه ساختمان را با خود به دنبال دارد. از این رو بهتر است زمان انتخاب به وزن مصالح دقت کنیم. اگر بخواهیم وزن مصالح را نسبت به حجمی که دارند به ترتیب دسته بندی کنیم اول از همه بلوک سفالی بعد بلوک لیکا سپس بلوک سیمانی و در آخر آجر را قرار میدهیم.
  3. هزینه تمام شده: بلوک های سفالی با توجه به ابعادی که دارند و قیمت پایین و دسترسی سریع در شمال کشور برنده این بخش هست. اما در کل تفاوت هزینه های بلوک های مختلف در ابعاد یک ساختمان ویلایی آنچنان به چشم نمیایند و بهتر است که بر روی دیگر موارد مانند سرعت تمرکز کرد.
  4. سازگاری با شرایط آب و هوایی: درست است که بعد از تیغه چینی روی آن با اندود پوشیده میشود اما انتخاب نا درست میتواند باعث بالا رفتن شدید هزینه های نگهداری و همچنین فرسایش سریع دیوار ها و اندود ها بشود. به عنوان مثال بلوک های لیکا برای مناطق مرطوب توصیه نمیشوند چرا که رطوبت باعث رویش قارچ ها در این بلوک ها میشود. از این رو بهتر است قبل از خرید مصالح حتما از سازگاری آن با اقلیم معتدل و مرطوب مطلع شویم.

مصالح مناسب برای پوشش نهایی

پس از سفت کاری نوبت به بخش حساس نازک کاری میرسد که در واقع میتوان آن را پوسته نهایی ساختمان دانست. معمار و طراح شما در این مرحله باید با حساسیت بیشتری در را برای انتخاب مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال به کار ببرد. چرا که ضمن حفظ زیبایی طرح باید در مقابل شرایط اقلیمی شمال نیز پایدار باشد. همچنین گستردگی مصالح در این بخش انتخاب مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال را نیازمند یک معمار با تجربه میکند.

در ادامه به تعدادی از مصالح پر کاربرد مناسب برای داخل و خارج ویلا در شمال اشاره میکنیم.

گچ ساده و گچ ضد آب

گچ جز مصالح اصلی بسیاری از ساختمان ها به حساب می آید  و به راحتی قابل دسترس میباشد اما جزو مصالحی است که که در مقابل نفوذ آب و رطوبت مقاومتی پایینی دارد و دچار فرسودگی میشود.

اما امروزه با ترکیب موادی در گچ میتوان مقاومت این ماده محبوب را نسبت به رطوبت بالا برد و جزوی از مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال به شمار آورد. هر چند که گچ های ضد آب هم کاملا در برابر رطوبت مقاوم نیستند و بهتر است که در فضا های کم رطوبت تر استفاده شوند.

سیمان

سیمان در ویلا سازی در شمال از محبوبیت بالایی برخوردار است. این مصالح به خاطر قیمت مناسب، وجود نیروی کار با قیمت مناسب، دسترسی ساده در نقاط مختلف، قابلیت ترمیم ، ایجاد سطحی صاف و یکدست و همچنین سرعت بالای اجرا هم برای طراحان و معماران م هم برای سازندگان از محبوبیت بالایی برخوردار است.

زمانی که بخواهید یک طراحی ساده و مینیمال را تجربه کنید سیمان یک انتخاب خوب برای دیوار های بیرونی ویلای شما میباشد . البته باید در زمان اجرا به این مساله توجه کنیم که حتما با در نظر گرفتن ارتفاع کافی از سطح زمین سیمان کاری را شروع کنیم. چرا که رطوبت زمین باعث کثیفی و فرسایش سریع این ماده محبوب میشود.

سیمان همچنین برای ساخت ویلا در شمال جایگزین مناسبی برای استفاده از گچ در داخل ویلا میباشد.

با این توضیحات سیمان را میتوان جزو مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال دانست .اما در نهایت نباید فراموش کرد که سیمان هر چند سال یکبار ممکن است دچار فرسودگی و کثیفی شود که با ترمیم و رنگ آمیزی جدید میتوان آن را به روز اول خود بازگرداند.

سنگ های ساختمانی

سنگ های مرمریت زیبایی بی نظیری دارند اما هیچگاه از آن ها در محیط باز استفاده نکنید

با توجه به زیبایی، مقاومت و کارایی سنگ نمیتوان در از استفاده از این مصالح در ویلا چشم پوشی کرد. اما آیا از هر سنگی میتوان استفاده کرد و آیا سنگ ها در کل مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال هستند؟

هر معمار و طراحی علاقه دارد برای ویلایی که طراحی میکند از سنگ های مختلفی استفاده کند. اما برای این کار باید آشنایی کافی با این مصالح زیبا داشته باشد.

به عنوان مثال سنگ های مرمریت از تنوع و زیبایی بالایی برخوردار هستند اما به هیچ وجه مناسب استفاده در فضای بیرون نیستند چرا که در شرایط جوی به خصوص در معرض رطوبت و تابش به سرعت تیره و مات میشوند و هزینه نگهداری بالایی را برای شما بوجود میاورند.

از طرفی دیگر سنگ های تراورتن یکی از مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال میباشد. اما با توجه به تنوع رنگی کمی که دارند طراح و معمار شما باید بتواند به خوبی آن ها را پرداخت و استفاده کند.

سنگ های گرانیت نیز با توجه به مقاومت بالایی که دارند از مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال هستند. اما استفاده درست و زیبا از این سنگ هم نیاز به تبحر معمار دارد. سنگ گرانیت به خاطر مقاومت بالا و قیمت مناسبی که نسبت به دیگر سنگ ها دارد گزینه مناسبی برای کف سازی های فضای باز نیز میباشد.

آجر

به کیفیت آجر و شرایط نگهداری آن توجه کنید!

خیلی از افراد آجر را در گروه مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال قرار نمی دهند. چرا که رطوبت بالای این منطقه میتواند عمر این مصالح را کاهش دهد و همچنین اقلیم خاص این منطقه موجب شوره زنی شدید آجر شود.

اما امروزه طراح و معمار شما میتواند با انتخاب درست آجر از شرکت های معتبر و اجرای اقدامات مناسب برای نگهداری صحیح آجر با طراحی جزییات دقیق از بروز مشکلات مانند شوره و فرسودگی جلوگیری کند.

چوب

تا جایی که میتوانید چوب های خود را دور از تماس مستقیم با باران قرار دهید

زمانی که در طراحی ویلا به سمت استفاده از چوب میرویم باید بدانیم که این مصالح پر طرفدار و زیبا دارای بازه گسترده و متنوعی میباشد. نمیتوان تمام چوب ها را جزو مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال دانست اما اگر معمار و طراح شما اطلاعات کافی در رابطه با نحوه استفاده و فضای مناسب هر چوب داشته باشد میتوانید از اکثر آن ها در ساختمان خود بهره ببرید.

همانطور که به آن اشاره شد مهم تر از نوع چوب نگهداری مداوم آن و دور نگه داشتن چوب از رطوبت مستقیم مانند آب باران و اشعه خورشید میباشد. چوب های جنگلی به علت قیمت بالایی که امروزه دارند معمولا استفاده از آن ها صرفه اقتصادی ندارند و معمولا از چوب درخت کاج در ویلا ها استفاده میشود. به عنوان مثال برای سقف داخل واحد و یا زیر سقف بالکن ها جایی که آب باران مستقیم بر روی آن نریزد میتوان استفاده کرد. اما اگر بخواهیم از چوب در نمای اصلی و محیط بیرون استفاده کنیم یکی از بهترین گزینه ها ترموود ها هستند. ترموود ها از جمله مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال هستند چرا که در صورت مراقبت و اجرای صحیح میتواند سال ها دوام داشته باشد.

مشاوره در رابطه با طراحی ویلا

همانطور که به آن اشاره شد طراحی ویلا در شمال با چالش های گوناگونی رو به رو است که متخصصین ما میتوانند مشاوره های لازم را در رابطه با موضوعات مختلف از جمله انتخاب مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال را به شما بدهند.