طراحی داخلی ویلا
09
دسامبر

طراحی داخلی ویلا

طراحی داخلی ویلا

طراحی داخلی ویلا مجموعه ای از اقدامات میباشد که در راستای بالا بردن کیفیت فضا های داخلی ویلا و بالا بردن تعامل ساکنین با فضا های مختلف ویلا برای بهتر کردن کیفیت زندگی ساکنین صورت میگیرد. اهمیت طراحی داخلی ویلا به این خاطر میباشد که ما زمان زیادی را در داخل ویلا میگذرانیم و اگر کیفیت این فضا های ویلا نتواند انتظارات ما را بر آورده کند طبیعتا کیفیت تمام ویلای ما را زیر سوال میبرد و سکونت در آن ویلا را برای ما تلخ میکند.

اگر طراحی داخلی ویلا با توجه به نیاز ها و خواسته های ما در ویلا طراحی شود و بتواند عملکرد های مختلف را پاسخ دهد میتواند گذران زمان در ویلا را برای ما جذاب تر و شیرین تر از هر زمان دیگری کند. در واقع در طراحی داخلی ویلا ضمن توجه به نیاز های فیزیکی کاربر و پاسخ به عملکرد های مختلف باید بتواند نیاز های فیزیولوژیک افراد را نیز تامین کند و آرامش و نشاط مورد نیاز آن ها را فراهم آورد.

طراحی داخلی ویلا برای آنکه بتواند به تمام نیاز هایی که به آن ها اشاره کردیم پاسخ دهد باید عوامل تاثیر گذار مختلفی را مورد بررسی قرار دهد که در ادامه به آن ها میپردازیم.

عوامل تاثیر گذار در طراحی داخلی ویلا

برای آنکه یک طراحی داخلی کاملا زییبا ، دل نشین و کاربردی باشد باید به عوامل مختلفی توجه کرد.

اولین مساله ای که باید به آن توجه کرد نیاز ساکنین میباشد. در واقع طراحی داخلی فضا به این دلیل طراحی میشود که بتواند رضایت ساکنین را از ویلا بالا ببرد ، پس چه چیز مهم تر از پاسخ دهی به نیاز های آن ها از یک ویلای ایده آل و منحصر به فرد. برای این کار باید به خوبی با نیاز های مختلف و سبک زنگی اعضای خانواده آشنا شد و فضا های مختلف را با توجه به خواسته هایشان طراحی کرد.

مساله بعدی که در طراحی داخلی ویلا از اهمیت بالایی برخوردار است در واقع چیدمان فضایی ویلا میباشد. فضا ها باید به گونه ای کنار هم قرار گیرند که مکمل یکدیگر باشند و در راستای هم قرار داشته باشند. در این صورت از حداکثر عملکرد هر فضا میتوان بهره مند شد.

 تفاوت دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی ویلا چیست؟

بسیاری از مواقع طراحی دکوراسیون در کنار طراحی داخلی به گوش ما خورده است ، اما تفاوت این دو بر چه اساسی است و آیا طراحی داخلی و طراحی دکوراسون با هم تفاوتی دارند؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم بله هر چند که به یکدیگر مرتبط هستند و مکمل یکدیگرند اما با هم تفاوت هایی اساسی دارند.

در طراحی داخلی عموما به کالبد و شکل خود فضا و مسائل عملکردی توجه میشود . در واقع در طراحی داخلی ابعاد فضا و ارتباط فضا ها با یکدیگر ، نورپردازی ها و تاسیسات در فضا ، رنگ بندی فضا و همچنین بخش های نسبتا ثابت فضا مانند کمد ها و کابینت ها مورد بررسی قرار میگیرد و در واقع فضا آماده سازی میشود تا طراحی دکوراسیون داخلش انجام شود.

در طراحی دکوراسیون عموما با اسباب و اساسیه مانند مبلمان ها سر و کار داریم و باید با توجه به کاربری هر فضا طراحی دکوراسیون را طوری انجام دهیم که ضمن زیبایی عملکرد اصلی فضا را نمایان کند.

در بخش طراحی دکوراسیون رنگ بندی مبلمان و انتخاب اشیای عملکردی و تزیینی در هر فضا صورت میگیرد.

طراحی داخلی آشپزخانه

آشپزخانه را میتوان قلب تپنده هر خانه یا ویلا دانست . در طراحی داخلی آشپزخانه یک ویلا هم باید به مسائل عملکردی توجه شود و هم باید به مسائل زیبایی شناسی پاسخ مناسب داد . یک آشپزخانه ایده آل آشپزخانه ای است که فضای مناسب برای کار در آن مهیا شده باشد و همچنین محل قرار گیری تجهیزات در آن کاملا فکر شده و مناسب با نیاز ها باشد. یکی از راه های بالا بردن کیفیت یک آشپزخانه در طراحی داخلی ، نور پردازی مناسب بر روی سطوح کار و مهیا کردن فضای کافی برای سرو و تهیه غذا میباشد. همچنین طراحی آشپزخانه باید کاملا با توجه به ارگونومی بدن طراحی شود تا در دراز مدت باعث خستگی و فرسودگی ساکنین نشود.

مساله مهم دیگر در طراحی داخلی آشپزخانه ایجاد فضای کافی برای کمد ها و کابینت ها میباشد. کابینت ها باید با توجه به عملکردی که دارند در ابعاد و اندازه های مناسب طراحی و ساخته شوند .

طرای داخلی پذیرایی

فضای پذیرایی در یک ویلا عمدتا به فضایی گفته میشود که جهت سرو غذا مورد استفاده قرار میگیرد. فضای پذیرایی در ویلا میتواند با توجه به ابعاد یک ویلا به فضای پذیرایی عمومی و فضای پذیرایی خصوصی تقسیم شود.

 • در فضای پذیرایی خصوصی به طور معمول یک میز حداقل چهار نفره قرار میگیرد تا افراد خانواده بتوانند وعده های غذایی خود را در آن جا در کنار یکدیگر صرف کنند. این فضا در بسیاری از مواقع در ویلا های کوچک در داخل خود آشپزخانه و یا به صورت جزیره در نزدیکی آشپزخانه قرار دارد
 • فضای پذیرایی مهمان که معمولا فضای بزرگتری را نسبت به فضای پذیرایی خصوصی در طراحی داخلی ویلا به خود ختصاص میدهد ، دارای یک میز حداقل 8 نفره میباشد تا بتواند ظرفیت میهمانی ها را نیز داشته باشد.
 • از نکات مهم در طراحی این فضا باید اول از همه به نور مناسب برای میز غدا خوری اشاره کرد. نور پردازی در طراحی داخلی فضای پذیرایی باید به گونه ای باشد که میز غذا کاملا روشن بشود و سایه افراد در زمان خوردن غذا بر روی میز نیفتد.
 • همچنین این فضا اگر به یک منظره زیبا دید مستقیم داشته باشد و در طول روز بتواند از نور طبیعی استفاده کند میتواند کیفیت آن را چندین برابر کند.
 • نکته بعدی که در طراحی داخلی فضای پذیرایی ویلا مهم است نزدیکی این فضا به آشپزخانه از یک طرف و نزدیکی آن به فضای نشیمن از طرفی دیگر میباشد.

طراحی داخلی فضای نشیمن و حال خصوصی و عمومی

فضای نشیمن و حال فضایی است که هم برای اعضای خانواده و هم برای پذیرای مهمانان و دور همی ها فضای بسیار پر اهمیتی است. در این فضا کار بری های متفاوتی کنار یکدیگر قرار میگیرند. فضا هایی مانند فضای نشیمن ، فضای تلویزیون ، فضای مهمانی و … .

در طراحی داخلی ویلا فضای نشیمن را میتوان به دو بخش خصوصی و عمومی تقسیم بندی کرد. البته در بسیاری از ویلا ها به عال کمبود فضا شاید این تقسیم بندی را به خوبی نتوان انجام داد و این دو فضا با یکدیگر ترکیب شوند.

 • در طراحی داخلی فضای نشیمن و حال عموما سعی میشود تا از چیدمان و رنگ بندی هایی استفاده شود که ضمن نشان دادن عمق فضا ، فضایی آرامش بخش و گرمی را برای ساکنین و مهمان ها بوجود آورد.
 • همچنین مساله نور پردازی مناسب در این فضا میتواند به دلبازی و زیبایی و عملکرد این فضا بیافزاید. در طراحی داخلی نشیمن و حال نور پردازی های متفاوتی استفاده میشود. نور های مرکزی جهت روشنایی عمومی و نور های خطی و مخفی برای ایجاد زیبایی و نور هایی نقطه ای جهت نمایش دادن بخش های خاص مانند تابلو ها مجسمه ها و کتابخانه ها مورد استفاده قرار میگیرد.
 • در طراحی داخلی ویلا باید به این موضوع توجه کرد که فضای نشیمن خصوصی و عمومی باید به فضای پذیرایی و آشپزخانه دسترسی مناسب داشته باشند تا بتوان از حداکثر عملکرد این فضا استفاده کرد.
 • عموما در طراحی داخلی فضای نشیمن و حال خصوصی و عمومی از مبلمان های متفاوتی استفاده میشود. در فضا های نشیمن خصوصی مبلمان های راحتی و بزرگ طرفدار بیشتری دارند و در فضا هایی که برای دور همی ها و مهمانی ها طراحی میشود مبلمان هایی کمی سنگین تر استفاده میشود.

طراحی داخلی اتاق ها

در طراحی داخلی ویلا اتاق ها شاید فضایی بسیار کوچک به چشم بیایند اما معمولا بیشترین جزییات در این فضا ها استفاده میشود. طراحی داخلی اتاق های یک ویلا ضمن زیبایی و پاسخ به عملکرد های روز مره ، باید بتواند به سلایق و میاز های منحصر به فرد هر شخصی که از آن اتاق استفاده میکند هم پاسخ مناسب دهد.

 • در طراحی داخلی یک اتاق باید به محل دقیق قرار گیری تخت خواب ها و تهیه کمد ها به میزان کافی توجه کرد. همچنین در هر اتاق باید یک فضا جهت میز کار مشخص نمود تا با نور پردازی مناسب بتوان چهت کار های روزمره از آن استفاده کرد.
 • مساله مهم دیگری که در طراحی داخلی اتاق های ویلا مهم است پیش بینی دقیق محل قرار گیری کلید ها و پریز ها میباشد. کلید ها و پریز ها در نقاط مختلف اتاق مانند بخش ورودی و کنار تخت خواب باید قابل دسترس باشد.
 • همچنین نور پردازی اتاق ها باید به گونه ای باشد که نور برای کار های مختلف وجود داشته باشد. به عنوان مثال نور عمومی اتاق ، نور مطالعه ، نور خواب و نور های نقطه ای باید در اتاق به خوبی قرار بگیرد.

طرای داخلی استخر ویلا

در طراحی داخلی ویلا فضا های تفریحی اهمیت بالایی پیدا میکنند. یکی از این فضا های پر طرفدار استخر ها هستند که باید در طراحی آن حساسیت زیادی را به خرج داد.

در طراحی داخلی استخر ویلا باید قبل از هر چیز به سلسله مراتب فضا ها توجه کرد. یعنی محل قرار گیری رختکن ، سرویس ، دوش ، سونا ، جکوزی ، بار و خود استخر باید کاملا هماهنگ کنار یکدیگر قرار گیرند. همچنین در این فضا باید از مبلمانی استفاده شود که در برخورد با هر نوع رطوبتی به مشکل نخورند و فرسوده نشوند.

در طراحی داخلی استخر اگر استخر را در بخشی قرار دهیم که به فضای بیرون راه داشته باشد و در فصل های گرم بتوان به صورت نیمه باز از آن استفاده کرد ، میتوان کیفیت طراحی داخلی استخر را چند برابر کرد و در واقع یک استخر چهار فصل را بوجود آورد.

طراحی داخلی سرویس و حمام

در طراحی داخلی ویلا شاید سرویس ها و حمام ها مورد توجه زیادی قرار نگیرند. اما باید بگوییم این کار کاملا اشتباه است و این فضا ها میتوانند با یک طراحی داخلی مناسب کیفیت بالایی را به ویلای شما بیاورند.

در طراحی داخلی سرویس و حمام باید اول از همه به جدا سازی فضای تر و خشک اهمیت داد چرا که این کار کیفیت استفاده شما از این فضا را میتواند بالا ببرد.

همچنین در طراحی داخلی فضای سرویس و حمام باید برای تمام اجزای مورد نیاز در این محیط ها جایگاه مناسب در نظر بگیریم. به عنوان مثال فضای مناسب و کافی برای قرار دادن حوله و همچنین حوله های اضافه، فضای مناسب برای قرار دادن سینک و دوش و غیره .

در طراحی حمام و سرویس ها باید به محل قرار گیری آنها در خانه نیز توجه شود. به عنوام مثال سرویس مهمان و سرویس و حمام مستر کاملا بخش های متفاوتی نسبت به دیگر دارند که در زمان طراحی داخلی ویلا باید مورد بررسی قرار گیرند.

طراحی پلان ویلا

طراحی داخلی ویلا و طراحی دکوراسون داخلی ویلا برای آنکه به بهترین شکل خود انجام شود در ابتدا نیازمند یک پلان کامل و طراحی شده میباشد.

اگر ویلای شما ساخته نشده باشد و تازه تصمیم به ساخت ویلا گرفته اید توصیه ما به شما این است که حتما به طراحی پلان آن توجه کنید و این کار را به متخصصین طراحی ویلا بسپارید. چرا که یک طراحی اصولی و صحیح پلان میتواند برای شما کیفیتی بی نظیر از طراحی داخلی ویلا برای شما به ارمغان بیاورد.

اما اگر ویلای شما ساخته شده است باز هم جای نگرانی نیست و متخصصین بخش بازسازی ما در دفتر معماری ایماژ میتوانند مشاوره های کامل در رابطه با مسائل مختلف برای رسیدن شما به یک ویلای رویایی را به شما بدهند.

چرا که بسیاری از مواقع با تغییراتی کوچک در پلان میتوانید طراحی داخلی ویلای خود را کاملا مطابق با سلیقه و عملکرد های خود تغییر دهید و بهترین استفاده را از ویلای خود در کنار خانواده داشته باشید.

استاندارد ها در طراحی داخلی ویلا

همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم طراحی داخلی ویلا نه تنها برای زیبا سازی فضا و ایجاد یک فضای آرامش بخش و دلچسب برای ساکنین صورت میگیرد بلکه باید عملکرد های هر فضا را نیز تامین کند و کیفیت فضا های مختلف را از لحاظ کاربردی افزایش دهد.

اگر شما تنها فضایی داشته باشید که زیبا باشد ولی استاندار های لازم برای عملکرد های مورد نظر در آن رعایت نشده باشد در واقع میتوان گفت آن فضا در مدت کوتاهی آزار دهنده میشود.

در طراحی داخلی ویلا استاندارد های هر فضا با فضای دیگر کاملا متفاوت است . این استاندارد ها شامل استاندارد در ابعاد ، استاندارد در رنگ ، استاندارد در محل قرار گیری فضا ، استاندارد در ابعاد و اندازه جزییات فضا ، استاندارد در نور پردازی و بسیاری از موارد دیگر میشود که باید کاملا توسط متخصصین طراحی داخلی ویلا بررسی و طراحی شود تا فضای شما ضمن زیبایی بتواند عملکرد مناسبی نیز برای کار های مختلف داشته باشد.

رنگ بندی فضا و تاثیر آن در ابعاد و حس فضا

رنگ ها ضمن افزایش زیبایی یک فضا در واقع گویای سلایق ساکنین یک خانه هستند. همچنین رنگ های مختلف میتوانند به طور مستقیم بر روی روحیات انسان تاثیر بگذارند. از این رو باید در استفاده رنگ در فضا کاملا تخصصی و با شناخت کامل از رنگ ها تصمیم گیری کرد.

رنگ ها حتی میتوانند حس شما از یک فضا را تغییر دهند. فضا را گرم کنند یا یک فضای سرد را در طراحی داخلی برای شما بوجود آورند. یک فضا را برای شما بزرگ یا کوچک ، کشیده یا پهن کند. در ادامه به تعدادی از تکنیک ها در رابطه با تاثیر رنگ در ابعاد فضا اشاره میکنیم.