بازسازی ستارخان

بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان
بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان بازسازی خانه ستارخان

اطلاعات پروژه:

بازسازی خانه ستارخان

نام پروژه: بازسازی خانه ستارخان

نوع ساختمان: مسکونی

معماران مسئول: نوید تولایی ، آرمین شایانپور ، محمد مهدی شرافت پیما

مساحت پروژه: 85 متر مربع

تاریخ تکمیل طراحی/پروژه: 1397

موقعیت پروژه: تهران ، ستارخان ، خیابان دهقان

وضعیت پروژه: اجرا شده

 

شرکت اجرایی پروژه: دفتر معماری ایماژ

 

کارفرما: سیامک شایانپور

 

 

عکاس: محمد مهدی شرافت پیما

پرزانته معماری: ایماژ پلاس


توضیحات بازسازی خانه ستارخان

 

بازسازی خانه ستارخان در طبقه همکف یک ساختمان چهار طبقه با حدود ۳۰ سال سن قرار گرفته است. نیاز به بازسازی در خانه  ستارخان با توجه به بالا بودن سن ساختمان پوسیدگی سطوح و مشکلات ظاهری واحد کاملا طبیعی به نظر میاید. اما در خانه ستارخان  مشکلات تنها به مسائل ظاهری محدود نمیشود . پوسیدگی تاسیسات و لوله کشی ها ، عدم وجود نور پردازی هدفمند، نبود فضای انبار و کمبود کمد و کابینت در سر تا سر این خانه بیش از هر چیز ازار دهنده است .در بازسازی خانه ستارخان تفکیک فضایی به عنوان یک عمل حیاتی در برقراری صحیح ارتباط بین فضا های مختلف شناخته میشود و از جمله کارهای ابتدایی در بحث طراحی به شمار می‌آید.

بازسازی خانه ستارخان

تفکیک فضایی

در بازسازی خانه ستارخان با توجه به وجود تاسیسات آب و فاضلاب در بخش های آشپزخانه و سرویس ها و عدم قابلیت جا به جایی این فضا ها از آن ها به عنوان فضا های ثابت استفاده شد و سعی شده تا با جا به جایی و تعریف جدید فضاهای اطراف ارتباطات صحیحی در واحد شکل بگیرد.

در این راستا در زمان طراحی بازسازی خانه ستارخان بخش جنوبی خانه ستارخان که آشپزخانه در آن قرار دارد به عنوان بخش پذیرایی و نشیمن انتخاب شده است.

میز غذا خوری در سمت شرق آشپزخانه ، جایی که نور مستقیم خورشید به آنجا میتابد قرار گرفته است تا ضمن نزدیکی به فضای آشپزخانه برای وعده های صبحانه و نهار نورگیری مناسب و دلنشینی را در خانه ستارخان داشته باشیم.

فضای نشیمن خانه ستارخان در قسمت شمالی آشپزخانه جای گرفته است. این قرارگیری اول از همه به جهت فاصله گرفتن این فضا از نور مستقیم خورشید میباشد چرا که نور خورشید باعث کاهش کیفیت دید صفحه نمایش تلویزیون میشود و پس از آن هم موقعییت این فضا به عنوان یک رابط میان آشپزخانه و اتاق خواب ها این فضا را مناسب نشیمن کرده است.

بخش مرکزی خانه ستارخان با وجود یک سرویس و حمام و عدم نورگیر بودن فضای مناسبی جهت فضا های خدماتی میباشد.

در خانه ستارخان بخش شمالی خانه با توجه به وضع اولیه اتاق خواب ها قرار گرفته اند و در بازسازی جدید نیز این جایگذاری تغییری نداشته و تنها در ابعاد و چیدمان تغییراتی انجام شده است.

بازسازی خانه ستارخان

ایجاد فضای رختشوی خانه در واحد

با توجه به نبود فضای انبار و فضای کثیف در این خانه و همچنین نبودن فضای کافی در آشپزخانه جهت قرار گیری ماشین لباسشویی و ظرفشویی در کنار یکدیگر در بخش مرکزی ، در بازسازی خانه ستارخان با استفاده از فضا های اطراف و تغییر چیدمان دیوار ها ، فضایی سه متری جهت قرار گیری ماشین لباسشویی و نیز محلی برای نگهداری وسایل تمیز کاری و همچنین انباری در داخل خانه تعبیه شده است . این عمل ضمن ایجاد فضای مذکور باعث عمیق تر شدن کمد اتاق خواب هم شده است که میتوان از آن کمد به عنوان کمد رخت های خواب استفاده کرد.

بازسازی خانه ستارخان

کمد ها و کتابخانه ها

در بازسازی واحد ستارخان کمد ها عموما به دو بخش تقسیم شده اند:

1- کمد های لباس که در اتاق ها قرار گرفته اند

2- کمد ظروف و میز تلویزیون که در سالن در راستا تعریف فضایی مناسب قرار تعبیه شده اند.

کمد های لباس در بازسازی خانه ستارخان با توجه به نیاز های عموم در اتاق خواب ها به چهار بخش در ارتفاع تقسیم شده اند. بخش پایینی کشو لباس ، بخش بالایی کتابخانه ، بخش بعدی محل آویز لباس و بخش آخر هم محل نگهداری اثاثیه می باشد.

کمد ظروف و میز تلویزیون ضمن محیا کردن فضای کافی جهت نگهداری باعث تعریف کامل تر هر فضا می شود. در طراحی این کمد ها، سعی شده تا با ایجاد فضا های پر و خالی مناسب در کمد ها جای مناسب برای قرار دادن دکور و انبار کردن ظروف در کنار هم به وجود بیاید. همچنین در چیدمان و پخش این کمد ها سعی شده تا با توجه به کاربری هر فضا میزان کافی از کمد تعبییه شود.

کاربری دیگری که این کمد ها دارد پنهان کردن رادیاتور ها در داخل خود میباشد به گونه ای که بتواند هوا را از خود عبور دهد و خللی در راندمان آن ها نداشته باشد.

بازسازی خانه ستارخان

طراحی فضای آشپزخانه

در خانه های ایرانی آشپزخانه به دلیل کاربری که دارد به عنوان یکی از مهمترین فضا ها شناخته می شود . همین امر اهمیت این فضا را در زمان بازسازی خانه ستارخان دو چندان میکند. در آشپزخانه با توجه به استفاده های گوناگونی که از آن میشود پارامتر های مختلفی هم وجود دارد که در زمان طراحی باید به آن ها پاسخ مناسب داد.
‎این پارامتر ها عبارتند از:
-فضای مناسب کاربر
‎-قرارگیری گاز،سینک و یخچال
‎-فضای وسایل برقی
‎-فضای سرو غذا
‎-فضای نگهداری اثاثیه آشپزخانه
-میز کار ‎

با توجه به فضای کم این آشپزخانه در بازسازی سعی شده تا با رعایت کردن ابعاد و اندازه های استاندارد از اتلاف فضا جلولیری شود و ضمن دلبازی فضا برای کاربر و وجود میز کار کافی تعداد کابینت ها و محل های نگهداری نیز به اندازه مناسبی باشد.

بازسازی خانه ستارخان

تفکیک فضایی به کمک نورپردازی

همان مقدار که تفکیک فضایی در کف واحد اهمیت دارد توجه به تفکیک فضایی به کمک سقف و نور پردازی نیز در بازسازی خانه ستارخان برای ما در دفتر معماری ایماژ حایز اهمیت بوده است. ما با تفکیک فضا ها در کف ، فضا های بزرگتر را به فضا های کوچک مناسب با کاربری که میخواهیم تقسیم میکنیم اما با تفکیک در سقف جزییات چیدمان آن فضا و جزییات نور پردازی مورد نیاز آن را مشخص میکنیم و در نهایت هندسه آن را کامل میکنیم.

مساله نور پردازی فضا ها ضمن روشنایی که هدف اصلی آن است در هر فضایی با توجه به کاربری آن فضا حالات و نوع خاص خود را دارد.

در این خانه برای فضای آشپزخانه وپذیرایی از نور های مستقیم جهت روشنایی مناسب و نور های پخش جهت زیبایی فضا و جلوگیری از تولید سایه استفاده شده است. در فضای تلویزیون از نور های پخش در دو طرف تلویزیون استفاده شده چرا که این نور ها انعکاس بر روی صفحه نمایش تلویزیون نمیاندازند و همچنین نور محو و دلنشینی را در زمان تماشای تلویزیون به کاربر میدهند.

در اتاق خواب ها نیز از دو نور مستقیم و پخش استفاده شده جرا که این فضا در طول روز ممکن است کاربری های متفاوتی را تجربه کند به عنوان مثال از نور مسقیم برای کار های روزمره مانند تعویض لباس درس خواندن و غیره استفاده میشود و از نور پخش برای قبل از خواب.

بازسازی خانه ستارخان

اشتراک گذاری: